Gjashtë përbërës natyral që nuk ia keni idenë se bëjnë mrekulli për lëkurën e fytyrës suaj

By

Të kesh lëkurë të shkëlqyer nuk ka të bëjë vetëm me gjenetikë të mirë – ka të bëjë gjithashtu me një rutinë të shkëlqyer të kujdesit të lëkurës dhe zgjedhje edhe më të mira të produkteve. Dhe kostoja nuk duhet të jetë e lartë pasi gjërat që keni në qilar, si karotat, mjalti dhe kanella, mund të bëjnë mrekulli.

Ju vetëm duhet të gjeni recetën më të mirë për ta dhe t’u jepni atyre një shans për t’ju provuar se si mund të përfitojnë për lëkurën tuaj.

Mjalti

Mjalti i papërpunuar është i njohur për vetitë e tij anti-bakteriale në lëkurën e njeriut, veçanërisht për ata që luftojnë me aknet ose psoriazë.

Mjalti Manuka mendohet të jetë aq i mirë sa edhe mjekët po e përdorin në mjedise klinike. Është e rëndësishme që mjalti që përdorni në fytyrën tuaj të jetë i papasterizuar dhe sa më i pastër që të jetë e mundur, në mënyrë që të gjitha bakteret natyrore të mund të bëjnë punën e tyre. Para se të përdorni mjaltin, duhet të bëni një test alergjie për t’u siguruar që nuk jeni alergjik ndaj polenit.

Jamballi

Ekstrakti i rrënjës së jamballit përdoret për të trajtuar ekzemën dhe aknet, dhe kjo për shkak të vetive të tij antimikrobike.

Mund të ndihmojë në reduktimin e hiperpigmentimit dhe ngadalësimin e procesit të plakjes, pasi ato ofrojnë mbrojtje kundër rrezeve të dëmshme UV.

Është ideale për ata që vuajnë nga lëkura e kruar dhe e irrituar dhe mund të kombinohet me vitaminë C përpara se të aplikoni kremin tuaj të zakonshëm të diellit. Ju mund të krijoni formulën tuaj duke përzier disa ekstrakte me xhel aloe vera dhe nuk do të duhet të shqetësoheni për zhvillimin e alergjive pasi është e rrallë.

Licorice Root: Benefits, Uses, Precautions, and Dosage

Kanella

Kanella bën një punë të shkëlqyer në mbrojtjen e qelizave të lëkurës tuaj për shkak të vetive të saj antioksiduese. Ka pasur mjaft studime që sugjerojnë se ekstrakti i kanellës ka efekte shumë të dobishme në nxitjen e kolagjenit. Nëse dëshironi ta përdorni në maskë, mund të kombinoni 3 pjesë mjaltë të papërpunuar dhe 1 pjesë kanellë të bluar dhe ta aplikoni në fytyrë.

Megjithatë, duhet të jeni të kujdesshëm në rast se keni një alergji ndaj kanellës. Le të theksohet se ndoshta do të jetë më e dobishme për lëkurën tuaj nëse përdorni ekstrakt kanelle në vend të kanellës së bluar.

Karrotat

Karotat janë të pasura me kalium dhe për këtë arsye mund të ofrojnë lagështi për lëkurën tuaj të thatë. Vitamina A që gjendet në to mund të heqë qafe vajin e tepërt të grumbulluar në fytyrën tuaj duke hequr gjithashtu të gjitha toksinat. Për më tepër, beta-karotina në to mbron lëkurën nga rrezet UV dhe ju ndihmon të luftoni fazat e hershme të plakjes. Mund ta përzieni me pak xhel aloe vera ose të krijoni një maskë duke shtuar një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji qumësht.

Kefiri

Për shkak të përmbajtjes së tij të lartë në maja dhe baktere, Kefiri mund të qetësojë lëkurën tuaj të thatë, të ndihmojë me skuqjen dhe t’i japë energji lëkurës tuaj të lodhur.

Ai gjithashtu nxit prodhimin e kolagjenit dhe acidit hialuronik, duke hequr qafe shenjat e plakjes dhe shenjat e stresit. Është gjithashtu ideal për eksfolim dhe mund të balancojë pH-në e lëkurës, i cili është vendimtar nëse vuani nga acarimi dhe skuqja.

Për një maskë për fytyrën, mund të merrni lëngun e 1 kastravecit dhe ta përzieni me 2 lugë kefir dhe ta aplikoni në fytyrë për 20 minuta.

All about Kefir / Milk Kefir / Kefir Grains - Wellness-Drinks

Boronicat

Duke qenë të pasura me vitamina C dhe K, boronicat janë të shkëlqyera për të ndihmuar në shërimin më të shpejtë të plagëve dhe prerjeve. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet t’i aplikoni frutat e papërpunuara drejtpërdrejt në lëkurën tuaj, por në vend të kësaj, hani një tas të bukur prej tyre. Nëse dëshironi t’i përzieni në një maskë, mund të shtoni pak kos pa aromë dhe ta aplikoni. Kjo do të rinovojë lëkurën tuaj, do të rrisë prodhimin tuaj të kolagjenit dhe do të luftojë plakjen e parakohshme.

Gjithashtu, ngrënia e shumë boronicave do të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe, rrjedhimisht, gjendjen e lëkurës tuaj. Qoftë nëse i hani apo i vendosni në fytyrë, boronicat mund të bëjnë mrekulli për lëkurën tuaj. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm