Gazeta amerikane i dedikon shkrim të veçantë rrëfimit në filmin “Zgjoi”

By

“Si shumë gra në fshatin kosovar të Krushës së Madhe, Fahrije Hoti (Yllka Gashi) po jeton vërtetë në gjendje të paqartë. Burri i saj është zhdukur, supozohet se është mbytur ose pushkatuar, por në “Zgjoi” shpresa që ai ende jeton gumëzhimë në veshin e saj”.

Kështu nis shkrimi në gazetën e përjavshme amerikane “Austinchronicle” për filmin “Zgjoi” i cili rrëmbeu tre çmime kryesore në “Sundance Festival”.

“Kur ai të kthehet”, thotë vjehrri i saj i gjymtuar, Haxhi (Çun Lajçi) sa herë që përmendet emri i burrit të saj të zhdukur. “Nëse ai kthehet” është përgjigjja e saj e vazhdueshme, edhe pse të dy përbrenda e dinë që kjo është një ëndërr e pamundur.

Fahrija po ecën drejt pranimit të faktit që një ditë eshtrat e tij do të jenë në një nga ato qeset e bardha që mbërrijnë me kamionë të mbushur. Ndërsa biznesi i vogël i mjaltit i familjes së saj mezi ngrihej aq sa të mbulonte disa fatura, ajo filloi të shesë ajvar, një spec të kuq të pjekur fshatar dhe salcë patëllxhani që do të kujtojë banorët e qytetit në fshat.

Bazuar në historinë e vërtetë të Fahrije Hotit të vërtetë, e cila u bë një biznesmene pioniere përmes dëshpërimit, “Zgjoi” – “Hive” është një histori intime e pranimit dhe rritjes. Duke shkelur një territor disi të ngjashëm me hyrjen në Oscar të vitit 2019 të Eylem Kaftan “The Hive”, drama e nënvizuar e Blerta Bashollit është një vështrim shumë i saktë në Kosovën rurale, ende larg nga humbjet dhe dëmtimet e luftës civile Jugosllave, transmeton Klan Kosova.

‘Asnjë vetull’ nuk ngrihet kur ajo udhëton në qytetin e madh të Prishtinës për të vendosur një marrëveshje me një blerës të një supermarketi, por në fshatin e saj ajo quhet lavire vetëm për ngasjen e një makine.

Basholli ruan një ndjenjë intimiteti që nënvizon qëllimisht rëndësinë e arritjeve të Fahrijes. Nuk bëhet fjalë për një qëndrim të madh politik, por për më shumë nevoja personale: për të paguar faturat, të ketë mbyllje, për të mbajtur shpresë, për të pasur miq, për të pasur dinjitet, për të mos jetuar me frikë. Performanca e Yllka Gashit është një nderim për një grua që ndryshoi jetën në heshtje, pa u bërë kurrë një shenjëtore (hagiografi).

Artikuj të ngjashëm