Facebook: Për herë të parë në 18 vite bien përdoruesit aktivë të përditshëm!

By

Gjigandi i mediave sociale Facebook ka parë rënien e përdoruesve të tij aktivë ditorë (DAU) për herë të parë në historinë e tij 18-vjeçare, shkruan BBC.

Kompania mëmë e Facebook, Meta Networks thotë se DAU ranë në 1,929 miliardë në tre muajt deri në fund të dhjetorit, krahasuar me 1,930 miliardë në tremujorin e mëparshëm.

Firma paralajmëroi gjithashtu për ngadalësimin e rritjes së të ardhurave përballë konkurrencës nga rivalët si TikTok dhe YouTube, ndërsa reklamuesit gjithashtu po shkurtojnë shpenzimet.

Aksionet e Metës ranë me më shumë se 20% në tregtimin pas orarit të punës në Nju Jork.

Rënia e çmimit të aksionit të Metës fshiu rreth 200 miliardë dollarë nga vlera e tregut të aksioneve të kompanisë.

Aksionet në platformat e tjera të mediave sociale, duke përfshirë Twitter, Snap dhe Pinterest, gjithashtu ranë ndjeshëm në tregtimin e zgjatur.

Shefi ekzekutiv Mark Zuckerberg tha se rritja e shitjeve të firmës ishte dëmtuar pasi audienca, veçanërisht përdoruesit e rinj, ishin larguar për rivalët. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm