Ky do të jetë qyteti nikoqir i ‘Eurovision 2024’

By
Finalja e Madhe e Eurovision Song Contest 2024 do të zhvillohet në Malmö Arena të shtunën më 11 maj me gjysmëfinale të martën më 7 dhe të enjten më 9 maj.
  • Datat: Finalja e madhe të shtunën 11 maj me gjysmëfinale të martën 7 dhe të enjten 9 maj
  • Malmö u zgjodh si qyteti pritës për herë të tretë pas viteve 1992 dhe 2013
  • Hera e parë që Eurovision Song Contest nuk është organizuar nga një kryeqytet për 5 konkurse radhazi
  • Biletat do të shpallen në kohën e duhur

Transmetuesi suedez SVT, së bashku me Unionin Evropian të Transmetuesve (EBU), do të organizojnë Konkursin falë fitores historike të Loreen në Liverpool në 2023.

Malmö u zgjodh pas një procesi të fortë ofertimi të qytetit që ekzaminoi objektet në vend; aftësia për të akomoduar mijëra delegacione vizitore, ekuipazh, tifozë dhe gazetarë; infrastruktura; dhe kritere të tjera.

Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Eurovision Song Contest Martin Österdahl e mirëpriti lajmin:

“EBU është e emocionuar që Malmö është zgjedhur si qyteti pritës për Eurovision Song Contest 2024. Malmö mban një vend të veçantë në historinë e Konkursit, pasi e ka pritur me sukses fillimisht në vitin 1992 dhe më pas në vitin 2013 – pas fitores së fundit të Loreen.

Jemi të ngazëllyer që po kthehemi në këtë qytet të gjallë dhe dinamik, i cili ka demonstruar se ka vendet dhe infrastrukturën që janë perfekte për organizimin e ngjarjes më të madhe të muzikës live në botë.

Angazhimi i Malmö-s ndaj diversitetit, gjithëpërfshirjes dhe inovacionit përputhet në mënyrë të përkryer me frymën e konkurrencës. Për më tepër, madhësia e tij kompakte dhe infrastruktura e zhvilluar mirë e transportit do të thotë që të gjithë të përfshirë në konkurs, duke përfshirë delegacionet, mediat dhe fansat do të jenë në gjendje të lundrojnë lehtësisht në qytet.

Angazhimi i tij ndaj qëndrueshmërisë dhe iniciativave të gjelbra përputhet në mënyrë të përkryer me vlerat tona, duke e bërë atë një qytet pritës ideal për konkursin e 68-të të këngës në Eurovizion.

Oferta e Malmö-s demonstroi një pasion të madh për Eurovision Song Contest dhe unë kam besim të plotë në aftësinë e tyre për të krijuar një përvojë të paharrueshme që do të bashkojë fansat, artistët dhe shikuesit anembanë globit. Së bashku me Host Broadcaster SVT, ne do të krijojmë një festë të jashtëzakonshme të muzikës, unitetit dhe diversitetit që do të magjepsë botën në maj të vitit të ardhshëm.”

Ebba Adielsson, Producent Ekzekutiv për SVT shtoi:

“Kur më në fund patëm të gjitha opsionet, bëmë një vlerësim të përgjithshëm për të shqyrtuar të gjithë faktorët e përfshirë në organizimin e kësaj ngjarjeje të madhe. Malmö u zgjodh përfundimisht pasi plotësoi të gjitha kriteret dhe ofron një vendndodhje me vende të shkëlqyera dhe është një qytet ku të gjithë ata që marrin pjesë në Eurovision Song Contest mund të lëvizin lehtësisht. Malmö është gjithashtu i vendosur fort që t’u ofrojë atyre që vizitojnë dhe jetojnë në qytet një shans për të marrë pjesë në festime.

Loren fitoi këtë vit me këngën “Tattoo”.

Artikuj të ngjashëm