Emrat shqiptarë që po lartësojnë Zvicrën!

By

Si në skenën e muzikës e po ashtu në fushën e gjelbër, Zvicra pati një sukses të jashtëzakonshëm këtë vit. I gjithë ky sukses i atribuohet kontributin të emrave shqiptarë si Gjon Muharremaj, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.

Gjon Muharremaj i njohur me emrin skenik Gjon’s Tears, u përzgjodh nga Zvicra për të dytën herë si përfaqësues në Eurovision. Spektakli evropian u anulua në vitin 2020, por këtë vit u mbajt dhe këngëtari shqiptar i siguroi vendin e tretë shtetin zviceran.

Dy futbollistët shqiptarë, Xhaka dhe Shaqiri, në lojën që u zhvillua së fundmi i siguroi Zvicrës vendin në çerekfinale të Kompionatit Evropian për herë të parë duke e mposhtur ekipin favorit për ta fituar Euro 2020, Francën. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm