Duhet t’i lexoni me patjetër këto këshilla për ‘luftimin’ e akneve

By
Dy persona, këshillat e të cilëve për kujdesin e lëkurës do t’i ndjekim gjithmonë janë: Kourtney Kardashian dhe facialistja e famshme (dhe mikesha e Poosh!) Sharlena Hassani.Kourt ka marrë trajtime të fytyrës nga Shar për dy muajt e fundit, një moment i rëndësishëm për yjet për ata prej nesh që merren me shpërthimet. Gjatë takimit më të fundit të Kourt, ato filluan të shkëmbenin këshilla për luftimin e akneve – dhe para se të dinim më shumë, më poshtë, gjeni të gjitha informacionet kundër akneve nga Kourt dhe Shar.

Një alternativë antibiotike

“Zakonisht marr një kapsulë vaj rigon çdo ditë, por kur kam akne aktive, marr dy dhe sigurohem që ta ndjek me një probiotik. Ai vepron si një antibiotik natyral, me përbërës aktivë të dëshmuar se vrasin disa viruse, baktere dhe kërpudha”, tha Kourt. (Vetëm kini parasysh se ndërsa është një opsion i mirë natyral për antibiotikët e përshkruar nga derma për aknet, ai mund të ketë ende një efekt në bakteret e zorrëve.)

Pini pak çaj menteje 

Kourt tha gjithashtu se ajo pi çaj mente kur shpërthen nga aknet. “Studimet kanë treguar tani se çaji i mentes vret majat dhe bakteret që shkaktojnë sëmundje të lëkurës. Dhe është anti-inflamator!” thotë Shar. Ajo tregon për një studim të vitit 2015 nga Akademia Amerikane e Dermatologjisë që krahasoi 100 miligramë medikamente për aknet orale me recetë, minociklinë, me dy filxhanë çaji organik mente të gëlltitur çdo ditë. Ai zbuloi se minociklina reduktoi aknet me rreth 52% pas tre muajsh, por shkaktoi efekte anësore në rreth 20% të pacientëve. Çaji reduktoi aknet me 25% pas një muaji dhe 51% pas tre muajsh – pa efekte anësore. 

Kthejeni jastëkun tuaj

“Ne rekomandojmë që të mos flini kurrë në të njëjtën anë të jastëkut,” thotë Shar. “Unë rekomandoj gjithashtu ndërrimin e këllëfeve të jastëkëve sa më shpesh çdo ditë, ose çdo disa ditë, nëse keni disa, mund t’i ndërroni mes tyre”.
Shar thotë se acidi glikolik dhe peroksidi benzoil janë të domosdoshme për njerëzit me lëkurë të prirur ndaj akneve. “Acidi glikolik ndihmon në ruajtjen e qartësisë duke pastruar grumbullimin nga poret dhe duke rinovuar lëkurën,” thotë ajo. “Përfshini rregullisht peroksid benzoil për veprim antibakterial – dhe veçanërisht pas stërvitjes dhe djersitjes, ose heqjes së qimeve në zonat e prirura për shpërthim”. Gjithashtu ndihmon në parandalimin e akneve.

Mos harroni të hidratoni

Edhe pse mund të duket e qartë, nuk do të kishim parasysh që të mos përfshinim se “hidratimi i duhur dhe një dietë e ekuilibruar dhe e shëndetshme është thelbësore për lëkurë të pastër dhe të shëndetshme,” thotë Shar. Ajo gjithashtu rekomandon që të qëndroni larg qumështit, sheqerit dhe ushqimeve të përpunuara sa më shumë që të jetë e mundur nëse keni lëkurë të prirur ndaj akneve, pasi ato mund të kontribuojnë kryesisht në akne.

Artikuj të ngjashëm