Detaje të reja, gjendja shëndetësore e Bruce Willis vetëm po përkeqësohet

By

Miku dhe regjisori i Bruce Willis, Glenn Gordon Caron, ka thënë se aftësia e aktorit për të komunikuar ka rënë ndjeshëm në mes të betejës së tij me demencën. Duke folur për New York Post, Caron tha se ai përpiqet të vizitojë aktorin e “Die Hard” pothuajse çdo muaj që kur ai u diagnostikua me sëmundjen degjenerative në fillim të këtij viti dhe se ai mendon se Willis ende e njeh atë gjatë vizitave të tij. Caron krijoi serialin televiziv “Moonlighting” që e ndihmoi zotin Willis të ngrihej në yll në 1985.

“Ndjenja ime është se ai e di se kush jam unë”, tha Caron për gazetën. “Ai nuk është plotësisht verbal; ai ka qenë një lexues i pangopur – ai nuk donte që askush ta dinte këtë – dhe ai nuk po lexon tani. Të gjitha ato aftësi gjuhësore nuk janë më të disponueshme për të, dhe megjithatë ai është ende Bruce.”

“Kur je me të, e di që ai është Bruce dhe je mirënjohës që është aty, por gëzimi i jetës ka ikur”, shtoi ai.

Caron punoi për herë të parë me Bruce Willis kur luajti David Addison Junior në serialin “Moonlighting”, i cili u shfaq nga 1985-89.

“Gjëja që e bën sëmundjen e tij kaq magjepsëse është se nëse keni kaluar ndonjëherë kohë me Bruce Willis, nuk ka njeri që të ketë më shumë gëzim se ai. Ai e donte jetën dhe… thjesht adhuronte të zgjohej çdo ditë. mëngjes dhe duke u përpjekur për të jetuar jetën në maksimum”, tha zoti Caron.

Familja e Willis zbuloi në shkurt të këtij viti se ai vuan nga demenca frontotemporale. Njoftimi u bë më pak se një vit pasi ai ndërpreu performancën si rezultat i diagnozës së tij të afazisë.

Sipas Institutit Kombëtar të Plakjes në Shtetet e Bashkuara, demenca frontotemporale shkaktohet nga dëmtimi i neuroneve në lobet frontale dhe të përkohshme të trurit.

Sëmundja shkakton ndryshime në personalitet, sjellje dhe gjykim. Njerëzit me këtë çrregullim mund të kenë probleme me njohjen, por kujtesa e tyre mund të mbetet relativisht e paprekur, tha instituti. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm