Cili është sekreti i bukurisë së ikonave?

By

Të gjithë ne i shohim me admirim ikonat më të bukura që kanë lënë gjurmë në jetën e tyre, por cili është sekreti i bukurisë së tyre, kjo është gjëja që na bën më së shumti kureshtar.

Të fillojmë të flasim për disa nga ato që na kanë mahnitur gjithmonë me pamjen e tyre.

Marilyn Monroe

Figura e Marilyn Monroe është e famshme në botë. Për të ruajtur lëkurën e saj, ajo u mbështet në yndyrë dhe proteina. Para dushit të saj të mëngjesit, ajo do të ngrohte një filxhan qumësht, do të thyejë dy vezë të papërpunuara në të, do t’i tundte të gjitha me një pirun, pastaj do ta pinte derisa të përfundonte përgatitjen e saj për dalje.

Kleopatra

Kleopatra është ikonike për kaq shumë arsye. Thuhet se asaj i pëlqente të luante disa nga tiparet e saj më mashkullore për të komunikuar fuqinë dhe forcën e saj, por ajo ishte gjithmonë e njohur për magnetizmin eterik, unik dhe simpatik, dhe lëkurën e saj të bukur me shkëlqim. Ajo lahej sa më shpesh në qumësht të ngrohtë dhe mjaltë me petale trëndafili. Mjalti funksionoi si një antimikrobik, ndërsa acidi laktik nga qumështi u shtrua lehtë dhe u hidratua. Petalet e trëndafilit ndihmuan në parandalimin e plakjes dhe shërimin e njollave të errëta, kështu që ajo ishte gjithmonë shkëlqyese.

Sophia Loren

Sophia Loren e bën jetën përsëri të freskët në maksimum. Por ajo e mbante lëkurën e saj të butë të butë dhe ultra të hidratuar gjatë gjithë kohës. Meqenëse uji mund të thahet vetëm në lëkurë, Sophia Loren do të bënte banja me vaj ulliri për të mbyllur lagështinë e lëkurës së saj.

Jane Birkin

Kjo bukuri e pakujdesshme tërheq pamjen krejtësisht të lehtë franceze, dhe për arsye të mirë. Ajo gjithmonë kujdesej duke spërkatur ujë të ftohtë në fytyrë disa herë çdo mëngjes për një shkëlqim rozë. Ajo gjithashtu kujdesej për sytë për të qetësuar ënjtjen, por më vonë pranoi se ndaloi sepse i pëlqente më shumë pamja e syve të fryrë të përgjumur të mëngjesit, duke e menduar atë të ëmbël dhe seksi.

Aretha Franklin

Ajo nuk ishte e vendosur në trende; ajo donte atë që donte, dhe kërkonte pamjen që po imagjinonte. Ajo gjithmonë donte të kundërtën e saj që ishte në trend. Kur grimi mat dhe tonet neutrale ishin brenda, Aretha donte shkëlqim dhe shkëlqim të lartë. Kur ishte Dita e Shën Valentinit, ajo anashkaloi ngjyrën e kuqe dhe rozë dhe veshi bruz ose të verdhë. Ajo gjithmonë spikati me sukses.

Grace Kelly

Për të gdhendur dhe nxjerrë në pah mollëzat e saj tashmë të shkëlqyera, ajo do të përdorte dy ngjyra të ndryshme skuqjeje për t’u thelluar dhe nxjerrë në pah. Ajo e bëri këtë teknikë jo vetëm për të trimëruar mollëzat e saj, por për të minimizuar nofullën e saj.

Jane Fonda

Rutina e bukurisë e Jane Fonda është transformuar dhe evoluar në një mënyrë të madhe gjatë viteve. Pretendimi i saj për bukurinë afatgjatë është të sigurohesh që të kesh dashuri në jetën tënde dhe të kujdesesh për trupin tënd. Edhe sot e kësaj dite, ajo ende gjen kohë për të ushtruar, dhe pse ka mbi 80 vite jetë.

Cher

Një ikonë vërtet e përjetshme, Cher është një nga bukuritë më të mëdha. Ajo gjithmonë ka bërë atë që i përshtatet asaj. A nuk është kjo ajo që e bën dikë ikonik për të filluar? Në moshën 75 -vjeçare, ajo ende duket e mahnitshme, dhe ajo ia beson të gjitha shëndetit . Sigurisht, ajo është e hapur për një numër procedurash, por shikimi dhe ndjenja më e mirë fillon nga brenda. Ajo ka thënë: “Gjëja më e rëndësishme është t’i japësh vetes një shans për të luftuar. E lashë duhanin. Unë nuk bëj drogë. Unë kurrë nuk pi kafe dhe pothuajse kurrë nuk pi alkool ose ha mish të kuq, kështu që jam shumë përpara lojës”.

Billie Holiday

Kjo ikonë bukurie është një legjendë për pamjen e saj ikonike. Përderisa ajo nuk ishte ajo që do të merrte vesh me sekretet e saj të bukurisë, ajo gjithnjë sigurohej që të ruante disa deklarata që gjithmonë do të lidheshin me të. Ajo gjithmonë, e aksesorizuar me diamante dhe lule, dhe i inkurajoi gratë të mos nënvlerësojnë kurrë fuqinë e një kombinimi të buzëve të kuqe dhe thonjëve.

Jackie Kennedy

Hyjnesha përfundimtare Hamptons është e njohur për disa pamje të saj si, p.sh. vetullat e saj të forta, veshjet pre-elegant dhe buzët rozë të ftohta. Për t’i ruajtur ato sa më gjatë që të ishte e mundur dhe të dukej e përkryer kur të zgjoheshit, ajo u kujdes që të flinte gjithmonë në një jastëk mëndafshi dhe t’i mbështillte flokët me një shall mëndafshi. Jo vetëm që ruan stilin, por parandalon thyerjen, gërvishtjen dhe fijet e thata.

Artikuj të ngjashëm