Cilët janë pesë artistët që mund të bëjnë histori këtë vit në “Grammy Awards”?

By

Pas një vonese prej më shumë se dy muajsh të shkaktuar nga një pandemi e paparashikueshme, çmimet “Grammy” kthehen sonte me një mori momentesh të mundshme historike.

Për herë të parë, ceremonia e 64-të vjetore do të mbahet në Las Vegas – larg shtëpisë së saj tradicionale në Los Angeles. Veprimtaria e sivjetshme, e organizuar nga Trevor Noah, sjell edhe ndryshime votimi dhe dy kategori të reja.

Dhe disa artistë nga klasa e të nominuarve të këtij viti –nga hip hop tek xhazi tek muzika pop – mund të thyejnë rekorde.

Këtu janë pesë të nominuar – disa emra të njohur, disa të ardhur – të cilët janë në prag të krijimit të historisë sonte.

 

Kanye West

Kanye West – i cili emërohet tani Ye – mund të jetë i padëshiruar këtë vit si interpretues i Grammys, por ai do të zërë një vend në histori nëse tejkalon 23 fitoret e Jay-Z më së shumti çmime për një artist hip hop. Ye ka 22 Grammy dhe është nominuar për pesë të tjera, duke përfshirë albumin e vitit për “Donda”.

Por nuk do të jetë e lehtë. Për të mos lënë anash, Jay-Z ka tre nominime këtë vit, duke përfshirë dy me Ye për “Donda” dhe këngën më të mirë rap për “Jail”.

 

BTS

Grupi i djemve BTS, bëri histori vitin e kaluar si yjet e parë koreanë të pop-it që fituan një nominim për Grammy në kategorinë e performancës së dysheve/grupeve pop. Nëse albumi i tyre “Butter” fiton në atë kategori këtë vit, ata do të jenë akti i parë K-pop që fiton një Grammy.

BTS ka bërë tashmë histori si artistët e parë koreanë që u ngjitën në skenë në Grammy në 2019, kur dhanë çmimin për albumin më të mirë R&B.

 

Olivia Rodrigo

Sensacioni i popit Olivia Rodrigo është nominuar për shtatë çmime për albumin e saj debutues “Sour”, duke përfshirë nominimet artistja e re më e mirë, albumi i vitit, kënga e vitit dhe rekordin e vitit – dy të fundit për baladën e saj “Drivers License”.

Nëse ajo merr në shtëpi të gjitha ato çmime, Rodrigo, 19 vjeç, mund të bëhet artistja e dytë më e re që do të përfshijë katër kategoritë kryesore të Grammy: albumi më i mirë, kënga, regjistrimi dhe artisti i ri.

Në vitin 2020, Billie Eilish u bë interpretuesja më e re solo që fitoi katër çmimet më të mëdha në Grammy. Ajo ishte 18.

 

Tony Bennett

Tony Bennett fitoi për herë të parë albumin e vitit për “I Left My Heart In San Francisko” në ceremoninë e pestë vjetore të Grammy. Kjo ishte në vitin 1963, dhe ai është ende duke marrë Grammy dekada më vonë.

Bennett ka pesë nominime këtë vit për bashkëpunimin e tij me Lady Gaga, duke përfshirë albumin e vitit dhe rekordin e vitit. Dyshja janë nominuar për kopertinën e tyre të Cole Porter “I Get a Kick Out of You”, një këngë e shkruar rreth 88 vjet më parë.

Në moshën 95 vjeçare, Bennett është personi më i vjetër që ka nxjerrë ndonjëherë një album me materiale të reja – me disa nga sukseset e tij më të mëdha që kanë ndodhur në dekadën e fundit.

 

Jon Batiste

Këngëtari Jon Batiste kryeson të gjithë artistët këtë vit me 11 nominime për Grammy në zhanre të ndryshme, duke përfshirë rekordin e vitit, albumin e vitit, solo jazz më të mirë të improvizuar dhe albumin më të mirë R&B.

Batiste ka një sfond në xhaz dhe shërben si drejtues i grupit dhe drejtor muzikor në “The Late Show with Stephen Colbert”. Nderimet e tij Grammy vijnë nga puna e tij në kolonën zanore të filmit të Pixar “Soul” dhe për albumin e tij të vitit 2021, “We Are”.

Nëse Batiste merr në shtëpi të paktën nëntë çmime të dielën, ai do të shënojë një tjetër moment historik: duke anashkaluar Michael Jackson dhe Santana si artistët që kanë fituar më shumë Grammy në një vit. Të dy morën nga tetë Grammy secili në 1984 dhe 2000, respektivisht.

Artikuj të ngjashëm