Çfarë ndodhi? U raportua se kishte ndërruar jetë, reagon reperja: “Jam gjallë”

By

Jeta e Lil Tay ka qenë gjithmonë tronditëse: Ajo ishte një sensacion viral që fitoi tërheqje gjatë periudhës së kulmit të influencës, duke tundur grushta parash rreth makinave luksoze dhe duke publikuar video rap me sharje që përfshinin sharje racore. Kjo ishte kur ajo ishte gjoja 9 vjeç.

Pastaj pati një dramë rreth asaj se kush e menaxhonte atë. Më pas ajo u zhduk nga mediat sociale për rreth pesë vjet – postimi i saj më i fundit në Instagram ishte në vitin 2018.

Më pas, këtë javë, ajo supozohet se vdiq. Njëzet e katër orë më vonë, ajo ishte gjallë.

Konfuzioni midis atyre dy ditëve – një histori që mund të zhvillohej me të vërtetë me shpejtësi vetëm gjatë këtij momenti të historisë së internetit – përfshiu lajmet dhe sferat e mediave sociale në një sagë që ishte po aq e çuditshme dhe e ngarkuar me konspiracion sa ishin videot e para virale të Lil Tay.

Mediat kryesore publikuan, dhe më pas u kthyen, histori për vdekjen e adoleshentit. (Mosha e saj e saktë është e paqartë, pasi raportet kanë ndryshuar gjatë viteve.) Por ndjekësit prej kohësh, duke e njohur personazhin e saj në internet, ishin të kujdesshëm që në fillim.

E gjitha filloi me një postim në llogarinë e Lil Tay në Instagram ku deklaronte se ajo dhe vëllai i saj, Jason Tian, kishin vdekur. Ishte e mërkurë.

“Nuk kemi fjalë për të shprehur humbjen e padurueshme dhe dhimbjen e papërshkrueshme”, thuhej në deklaratën, e cila më pas është hequr. “Ky rezultat ishte krejtësisht i papritur dhe na ka lënë të gjithëve në shok.”

Por ndjekësit e saj ishin skeptikë ndaj deklaratës së papritur dhe të panënshkruar. Yjet e shquar të mediave sociale si YouTuber Keemstar dhe transmetuesja e Twitch Caroline Kwan ishin mes atyre që shprehën dyshime.

Babai i Lil Tay, Christopher Hope, të mërkurën nuk e konfirmoi lajmin për vdekjen e saj të raportuar dhe nuk pranoi të komentojë mbi regjistrimin. Përpjekjet për të kontaktuar nënën e Lil Tay, Angela Tian, me telefon ishin të pasuksesshme. Zyrtarët e policisë në Los Anxhelos dhe Vankuver, Kolumbia Britanike, dy vende ku dihej se jetonte Lil Tay, gjithashtu thanë se nuk kishin të dhëna për ndonjë vdekje të tillë.

TMZ, pasi hoqi artikullin e saj fillestar të mërkurën në mbrëmje, ishte e para që publikoi një titull të ri deri të enjten në mesditë duke pretenduar se Lil Tay nuk ka vdekur. Publikimi thuhet se ka marrë një deklaratë nga ajo përmes familjes së saj.

Në atë kohë, ishte tepër vonë. Disa platforma u dyfishuan në teoritë e konspiracionit – Barstool Sports sugjeroi në një video të TikTok, pa prova, se vdekja ishte një gënjeshtër e sajuar nga prindërit e saj. Disa, si Los Angeles Times dhe Insider, ndryshuan historitë e tyre për të pasqyruar mungesën e konfirmimit rreth vdekjeve.

Vetëm të enjten, NBC News mori një deklaratë nga dikush që nuk donte të përmendej, duke pretenduar se ishte përfaqësues i familjes. Ai tha se Lil Tay dhe vëllai i saj janë gjallë dhe se llogaria e saj në Instagram ishte “kompromentuar nga një palë e tretë dhe u përdor për të përhapur dezinformata dhe thashetheme rrëqethëse në lidhje me mua”.

“Dua ta bëj të qartë se unë dhe vëllai im jemi të sigurt dhe të gjallë, por jam plotësisht i thyer në zemër dhe po përpiqem të gjej fjalët e duhura për të thënë. Kanë qenë një 24 orë shumë traumatizuese”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se emri i saj i vërtetë ligjor nuk është Claire Hope, siç raportuan disa media, por Tay Tian.

 

Artikuj të ngjashëm