Çfarë i bën fytyrës pirja e duhanit për 30 vjet?

By

Ndonjëherë nuk ka rëndësi se sa statistika ose paralajmërime shëndetësore lexoni – thjesht nuk mund të hiqni dorë nga një zakon i keq. Ju e dini se nuk është mirë për ju, por vazhdoni të pini duhan.

Çuditërisht, ka raste kur paralajmërimet më sipërfaqësore janë ato që rezonojnë më shumë.

Ju nuk i kushtoni vëmendje informacionit në lidhje me pirjen e duhanit që çon në kancer të mushkërive, fytit, gojës ose ezofagut, por kur ju tregohet se çfarë i bën duhani fytyrës tuaj dhe pamjes tuaj në përgjithësi, kjo është e vështirë të injorohet.

BuzzFeed kërkoi që artistët e grimit të vinin dhe t’u jepnin tre duhanpirësve një “smoke over”, duke u treguar atyre se si mund të dukeshin pas pirjes së duhanit për tridhjetë vjet.

Ja çfarë ndodhi kur duhanpirësit morën një paraqitje të shkurtër të vetes së tyre të ardhshme:

Këtu janë 10 gjërat që ndodhin kur pini duhan për 30 vjet:

  1. Qeset poshtë syve

A e dini se nikotina prish modelet tuaja natyrale të gjumit? Kjo mund të çojë në grumbullimin e lëngjeve nën sytë tuaj. E kombinuar me pakësimin e elasticitetit të lëkurës, tharja nën sytë tuaj mund të jetë shumë e dukshme kur jeni duhanpirës.

  1. Psoriasis

Është një gjendje lëkure e lidhur me autoimunitetin që mund ta merrni, edhe nëse nuk pini duhan. Por nëse pini duhan, rreziku juaj rritet.

  1. Dhëmbët e këqij

Nikotina mund të njollosë dhëmbët tuaj, dhe pirja e duhanit mund të çojë në kancer oral dhe sëmundje të mishrave të dhëmbëve, duke ju shkaktuar humbjen e dhëmbëve.

  1. Plakja e parakohshme dhe rrudhat

Linjat e buzës së sipërme njihen si linjat e duhanpirësit.

Të gjitha toksinat në një cigare shkatërrojnë kolagjenin dhe elastinën në lëkurë. Kjo bën që lëkura e duhanpirësit të humbasë qëndrueshmërinë dhe elasticitetin e saj, duke çuar në plakje dhe rrudha.

  1. Gishtat e verdhë dhe problemet e duarve

Katrani në tymin e cigares mblidhet në gishtat tuaj dhe i njollos ato.

Pirja e duhanit shkakton ngushtimin e enëve të gjakut, gjë që redukton qarkullimin e gjakut. Kjo është shumë serioze për duart, sepse enët e gjakut në duart tuaja janë shumë të vogla, të cilat mund të pengojnë rrjedhjen e plotë të gjakut në gishtat tuaj.

Një shkencëtar shkroi se “Nikotina është, pa dyshim, një përbërës vrasës. Kur përqendrohet, është gërryes ndaj indeve të buta dhe synon sistemin nervor me shpejtësi të frikshme.

  1. Flokë të dëmtuar

Duhanpirësit kanë flokë më të hollë që thihen shpejt. Dhe duhanpirësit meshkuj kanë dy herë më shumë gjasa të humbasin flokët.

  1. Plagët

Ju mund të krijoni plagë më të mëdha dhe më të kuqe dhe lëkura juaj nuk shërohet shpejt.

  1. Nuk ka shkëlqim natyral

I thoni lamtumirë lëkurës tuaj rinore.

Të gjitha kimikatet në një cigare bëjnë që lëkura e duhanpirësit të bëhet më e errët për shkak të mungesës së oksigjenit në trup për shkak të thithjes së tymit.

  1. Strija

Nikotina dëmton fibrat dhe indin lidhës në lëkurën tuaj, duke e bërë atë të humbasë elasticitetin dhe forcën.

  1. Katarakte

Pirja e duhanit rrit rrezikun e kataraktit duke vendosur stres oksidativ në thjerrëzat e syrit.

Nuk ka asnjë përfitim për të marrë zakonin e cigares – as për shëndetin tuaj, as për mendjen tuaj, dhe sigurisht as për atë që duhani i bën fytyrës tuaj. Sa më shpejt të hiqni dorë, aq më gjatë mund të qëndroni në pamjen tuaj të mirë. Dhe do të ndiheni shumë më mirë. /Prive.al

 

Artikuj të ngjashëm