Çdo shenjë e horoskopit ka një stil dashurie – ky është i yti

By

Ju mund të dini gjuhën tuaj të dashurisë, mënyrën se si jeni në një marrëdhënie dhe ndoshta mënyrën se si lidheni (ose shkëputeni) me personin tuaj, por ç’të themi për stilin tuaj të dashurisë?

Ka 6 stile dashurie – Agape, Eros, Ludus, Mania, Pragma ose Storge.

Çdo person (dhe çdo shenjë e horoskopit!) ka një stil të ndryshëm që përputhet me mënyrën se si ata duan.

Agape

Nëse shprehni dashuri të pakushtëzuar për partnerin tuaj dhe jeni më se të gatshëm t’i vendosni nevojat e partnerit para tuajat, ju identifikoheni me stilin Agape. Ju jeni një dashnor vetëmohues. Ju po jepni dhe kujdeseni dhe jeni të gatshëm ta bëni këtë për sa kohë që merrni atë kujdes dhe vlerësim në këmbim.

Si Virgjëreshë, ju prireni t’i vendosni nevojat e partnerit para tuajat dhe do të bëni gjithçka që duhet për ta bërë këtë, sepse jeni një perfeksionist i tillë. Si Peshore, megjithëse keni dyshime se mund të bëni shumë ose jo mjaftueshëm, kur më në fund e gjeni atë ekuilibër, ju dashuroni fort dhe tregoni mirë anën tuaj romantike.

Erosi

Kur hyjmë për herë të parë në një lidhje, zakonisht e gjejmë veten në fazën e “muajit të mjaltit” ku gjërat janë intensive dhe jemi plotësisht kokë e këmbë. Nëse mendoni se natyra juaj është të jeni shumë të pasionuar në dashuri dhe jeni duke parashikuar në mënyrë agresive hapin tjetër në marrëdhënie (emocional ose fizik), mund të jeni tipi Eros.

Hej, Dashi. Dashuri me shikim të parë? Po. Kjo është gjëja juaj. Jeni të pasionuar dhe shprehës dhe flaka e dashurisë nuk shuhet kurrë. Dashuria juaj mund të duket shumë e fortë për disa njerëz, por hej, kjo jeni ju.

Ludus

Për ata që i përshtaten këtij stili, dashuria është një lojë dhe ata synojnë ta fitojnë atë. Këta njerëz favorizojnë tërheqjen fizike më shumë sesa përputhshmërinë dhe përkushtimin. Lidhjet e rastësishme dhe miqtë me përfitime janë gjëja e tyre. Ata priren të jenë mjaft të largët emocionalisht. Emocionet?

 

Nëse jeni një Shigjetar, e dini se lidhjet e rastësishme janë më ideale për ju, sepse çdo person i ri është një aventurë e re – një lojë e re, pothuajse. Nëse jeni Akrep, edhe pse nuk jeni domosdoshmërisht keqdashës, prapëseprapë ju pëlqen hakmarrja dhe ka gjëra që nuk i harroni kurrë. Ndoshta kjo është arsyeja pse marrëdhëniet nuk janë domosdoshmërisht kostumi juaj i fortë.

Mania

“Obsesive” nuk është termi i duhur, por është disi i tillë. Këta njerëz janë të varur emocionalisht dhe vazhdimisht kanë nevojë për siguri dhe me këtë, ata priren të bëhen xhelozë shumë lehtë. Ata thjesht duan të ndihen të sigurt në marrëdhëniet e tyre dhe kjo është plotësisht e kuptueshme.

Si një Gaforre, ju pëlqen dashuria – dhënia dhe marrja – sepse ndihet qetësuese. Ana juaj romantike shfaqet kur u tregoni njerëzve se sa shumë keni nevojë për to. Si Peshq, ju prireni të jeni mjaft të ndjeshëm, dhe kështu i ndjeni kulmin dhe uljen e një marrëdhënieje mjaft intensivisht dhe fjala “obsesive” ju përshtatet mirë. Si Dem, ju dëshironi siguri; thjesht dëshiron të duash dhe të të duan dhe të ndjesh një lloj rehatie me dikë.

Pragma

Prakticiteti dhe logjika janë dy miqtë tuaj më të mirë. Ju tentoni të përdorni arsyen për të marrë vendime dhe përdorni arsyen për të parë përputhshmërinë tek një person. Nuk po them se jeni pa emocione, por marrëdhëniet tuaja varen më shumë nga ana praktike e gjërave sesa nga ana romantike.

Nëse jeni një Binjak, ju prireni të udhëhiqni më shumë me kokën tuaj sesa me zemrën tuaj. Ju i mendoni marrëdhëniet tuaja si diçka praktike, dhe nëse nuk është kështu, pyesni veten se si mund ta bëni atë në atë mënyrë. Nëse jeni një Bricjap, e dini se ndonjëherë ju duhet kohë për t’u hapur dhe për të treguar dashurinë, por sapo ta bëni, jeni të gjithë brenda.

Storge

Gjërat më të rëndësishme në një marrëdhënie janë besimi, intimiteti dhe bashkimi. Personave që i përshtaten këtij stili u pëlqen afërsia dhe u pëlqen të jenë të përkushtuar ndaj dikujt. Miqësitë në marrëdhënie janë ideale dhe nëse është e mundur, u pëlqen të jenë miq me partnerin e tyre fillimisht.

Si Luan, ju jeni shumë besnik dhe keni një zemër të madhe (nëse e tregoni apo jo…) dhe kjo është arsyeja pse miqësia para ose në një lidhje është kaq e rëndësishme për ju. Si një Ujor i mençur, është në natyrën tuaj të dëshironi një mënyrë jetese që ju sfidon. Ju e dini që një partneritet është gjëja perfekte.

Artikuj të ngjashëm