Aktorja e njohur ndahet nga jeta (FOTO)

By

Aktorja amerikane e filmit dhe televizionit Estelle Harris ka vdekur në moshën 93-vjeçare.

Ajo ishte më e njohur për rolin e Estelle Costanza, nënën e George Costanza në sitcom të viteve 1990 Seinfeld.

Me një zë ikonik me zë të lartë dhe temperament të shkurtër, Harris e ktheu Costanza-n në një nënë imagjinare të dashur nga fansat për fyerjet e saj absurde.

Ylli gjithashtu dha zërin e animuar Mrs Potato Head në Toy Story 2, më vonë u kthye në rol dy herë.

Por ishte në Seinfeld që Harris u bë një fytyrë e njohur për shumë njerëz, duke u shfaqur në dhjetëra episode të sitcom-it në pesë nga sezonet e tij.

Harris u prezantua para shikuesve në vitin 1992 si Estelle Costanza.

Pasi mbaroi sezoni i Seinfeld për nëntë sezone, Harris vazhdoi karrierën e saj në skenë dhe në ekran në shumë role të tjera.

Përveçse luajti si Mrs Potato Head në tre filma Toy Story, Harris luajti personazhin e përsëritur të Muriel në sitcom-in popullor të Disney The Suite Life of Zack & Cody – duke prezantuar humorin e saj unik te një brez i ri shikuesish televiziv.

Harris lindi në New York City në vitin 1928 dhe u rrit në një periferi të Pittsburgh.

Ajo zbuloi talentin e saj për komedi ndërsa luante në shfaqjet e shkollës së mesme tha ajo për revistën People në 1995.

Agjenti i saj konfirmoi vdekjen e saj në Palm Desert, Kaliforni, raportoi agjencia e lajmeve AP.

Ajo la pas tre fëmijë, tre nipër dhe një stërnip.

Artikuj të ngjashëm