Vdes në një aksident automobilistik aktori i njohur

By

Leslie Jordan, aktor, shkrimtar dhe këngëtar fitues i çmimit Emmy, i njohur më së shumti për rolet e tij në “Will & Grace”, “American Horror Story” dhe “Hearts Fire”, ka vdekur. Ai ishte 67 vjeç.

Jordan ishte duke vozitur në Hollywood të hënën në mëngjes dhe u përplas në anën e një ndërtese në Cahuenga Blvd dhe Romaine St. Dyshohej se ai pësoi një lloj urgjence mjekësore.

Jordan ishte një aktor veteran, titujt e të cilit përfshinin gjithashtu “The Help”, “The Cool Kids” dhe “Call Me Kat”, i cili aktualisht po transmeton sezonin e tij të tretë në Fox. Në vitin 2006, ai fitoi çmimin Emmy për aktorin e ftuar në një serial komedi për punën e tij në “Will & Grace”, në të cilën ai luajti Beverly Leslie, mikun seksualisht të paqartë dhe socialiste të Karen.

Ai u shfaq në shfaqje televizive duke përfshirë “Ugly Betty”, “Lois & Clark: The New Adventures of Superman”, “Hidden Palms”, “Star Trek: Voyager”, “Caroline in the City”, “Pee-Wee’s Playhouse”, ” Reba, “Boston Public”, “Nash Bridges” dhe “Boston Legal”, si dhe filma si “Ski Patrol”, “Roadside Rodeo”, “Love Ranch”, “Southern Baptist Sissies” dhe “The United States vs. Billie Holiday.”

 

Një nga rolet më të njohura të Jordanisë ishte radha e tij si Earl “Brother Boy” Ingram në shfaqjen skenike “Sordid Lives”, e cila më vonë u përshtat në një film kult komedi romantike të vitit 2000 me të njëjtin emër. Në vitin 1993, ai krijoi shfaqjen e tij të parë autobiografike skenike, “Verbëria histerike dhe tragjedi të tjera jugore që kanë pllakosur jetën time deri tani”, e cila u zhvillua për shtatë muaj jashtë Broadway-it në Playhouse SoHo.

Në vitin 2020, Jordan u bë një fenomen i mediave sociale, duke fituar miliona ndjekës në Instagram për shkak të videove të tij humoristike të postuara gjatë gjithë pandemisë.

Jordan publikoi ​​një album muzikor të titulluar “Company’s Comin'” në vitin 2021 dhe, më vonë atë vit, u shfaq si panelist i ftuar në “The Masked Singer”, ku performoi standardin e ungjillit “This Little Light of Mine”.

“Bota është padyshim një vend shumë më i errët sot pa dashurinë dhe dritën e Leslie Jordan,” tha David Shaul, agjenti i Jordanit. “Jo vetëm që ai ishte një talent mega dhe gëzim për të punuar me të, por ai i dha një vend të shenjtë emocional kombit në një nga kohët e tij më të vështira. Atë që i mungonte në lartësi e kompensoi me bujarinë dhe madhështinë si djalë, vëlla, artist, humorist, partner dhe qenie njerëzore. Të dish që ai është larguar nga bota në kulmin e jetës së tij profesionale dhe personale është i vetmi ngushëllim që mund të ketë sot.”

Artikuj të ngjashëm