5 vajrat esencialë që duhet t’i keni në rutinën tuaj

By

Përfitimet e aromaterapisë duket se nuk mbarojnë.

Këto lëngje të vogla mund të qetësojnë dhe energjizojnë secilin prej nesh. Vajrat esencial kanë bërë një bujë të madhe gjatë vitit të kaluar për benefitet e tyre që nga pastrimi tek kujdesi për lëkuren, trupin e mendjen. A ka ndonjë gjë që vajrat esencial nuk mund të bëjnë?

Tani është koha t’i bëni ato pjesë të rutinave tuaja të përditshme. Këtu janë pesë vajrat thelbësorë që duhet ti keni në jetën tuaj.

Vaji i mentes

Është një domosdoshmëri për lehtësimin e tensionit që shfaqet kur ju jeni të mërzitur ose keni punuar në kompjuter për shumë kohë. Jo vetëm që është freskuese, por mente përmban përbërësin e mentolit për frymëmarrje të qartë dhe të thellë.

Vaji i pemës së çajit

Tea Tree Essential Oil | 5 Best Essential Oils for Everyday Use

Për aknet e juaja zhgënjyese i drejtoheni vajit të pemës së çajit. Vaji i pemës së çajit është një alternativë e shkëlqyeshme për pastruesit me bazë kimike që mund të jenë të ashpër në lëkurë. Jo vetëm që është efektiv në papërsosmëritë e lëkurës, vaji i pemës së çajit gjithashtu mund të mbrojë trupin tuaj dhe të pastrojë mjedisin tuaj.

Vaji i lavantës

Lavender Essential Oil | 5 Best Essential Oils for Everyday Use

Lavanta është e perkryera për relaksim, e cila zakonisht duhet përdorur para gjumit. Aroma qetësuese e bën atë një mik të shkëlqyeshëm kur ju jeni të hutuar në fund të ditës.

Vaji i Frankincen

Frankincense Essential Oil | 5 Best Essential Oils for Everyday Use

Frankincen mund të ju ndihmojë kur ndiheni keq. Një nga vajrat më të çmuar të lashtë, është qetësues dhe relaksues. Shpesh përdoret në parfume dhe krem ​​për fytyrën.

Vaji Eukalipt

Eucalyptus Essential Oil | 5 Best Essential Oils for Everyday Use

Eukalipt është një përbërës popullor në balsamin e gjoksit dhe vajrat e masazhit të muskujve. Ajo ka një përbërës të mentolit që na ndihmon të hapemi dhe të marrim frymë lehtë.

 

Burimi:Helloglow.co

Artikuj të ngjashëm