Ndahet nga jeta ylli i famshëm (FOTO)

By

Ted White – që kur u bë pjesë e kulturës popullore në vitin 1980, falë filmit Friday the 13th, personazhi i Jason Voorhees është një nga më të kujtuarit nga fansat e filmave horror, të cilët tani po mbajnë zi për vdekjen e Ted White, një prej aktorëve që e solli atë në jetë në dy nga 12 filmat që përbëjnë sagën e filmave terror.

White, i cili luajti Jason në filmin e vitit 1984 ( Friday the 13th: The Final Chapter ) dhe u shfaq në pamjet arkivore në të Premten e 13-të Pjesa VII: The New Blood (1988), vdiq në moshën 96-vjeçare. Gjatë karrierës së tij, White shkëlqeu si në dhjetëra filma, duke interpretuar skenat e aksionit në vend të yjeve të tillë si John Wayne dhe Clark Gable.

Lajmi për vdekjen e tij u publikua në Facebook nga producenti Sean Clark, pronar i Convention All Stars:

“Ndërsa jam këtu duke u vendosur në Monsterpalooza, sapo u godita me lajmin se shoku im i dashur Ted White ka ndërruar jetë. Më thanë se ai vdiq i qetë në gjumë në shtëpinë e tij,” shkroi Clark.

“Kam pasur kënaqësinë ta njoh dhe të punoj me të për gati 20 vjet. Ai ishte gjyshi im i adoptuar dhe dorëzoi tregimtarin më të mirë që mund të kishit takuar ndonjëherë. Nëse nuk e keni lexuar ende, shikoni librin e tij Cast A Giant Shadow ku tregohen shumë nga ato histori.

Artikuj të ngjashëm