Zonja që mbikëqyri rrugën e lirisë së Kosovës! Madeleine Albright ndahet nga jeta

By

Madeleine Albright, gruaja e parë sekretare e shtetit të SHBA, e cila ndihmoi në drejtimin e politikës së jashtme perëndimore pas Luftës së Ftohtë, ka vdekur nga kanceri. Ajo ishte 84 vjeçare.

Familja e Albright njoftoi vdekjen e saj në një deklaratë të mërkurën.

Albright ishte një figurë qendrore në administratën e Presidentit Bill Clinton, së pari shërbeu si ambasador i SHBA në Kombet e Bashkuara përpara se të bëhej diplomati më i lartë i vendit në mandatin e tij të dytë. Ajo mbrojti zgjerimin e NATO-s, nxiti që aleanca të ndërhynte në Ballkan për të ndaluar gjenocidin dhe spastrimin etnik, u përpoq të reduktonte përhapjen e armëve bërthamore dhe mbrojti të drejtat e njeriut dhe demokracinë në të gjithë globin.

Në një shkrim të New York Times të shkruar muajin e kaluar pak para pushtimit rus të Ukrainës, Albright argumentoi se udhëheqësi rus Vladimir Putin do të bënte “një gabim historik” në pushtimin e Ukrainës dhe paralajmëroi për kosto shkatërruese për vendin e tij. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm