Will Smith: Mendova të vrisja babain tim për hakmarrje

By

Will Smith pretendon se ai mendoi të vriste babain e tij në një moment për tu “hakmarrë” për nënën e tij për abuzimin që ajo pësoi.

Në një fragment nga “his new memoir, “Me”, publikuar në gazetën “People” Smith zbuloi jetën e hershme të ngarkuar tij në Filadelfia me babanë e tij, Willard Carroll Smith Sr. dhe nënën Caroline Bright dhe se si ndikoi në jetën e tij të mëvonshme me babain e tij, për të cilin kujdesej ndërsa i moshuari po luftonte me kancerin.

“Babai im ishte i dhunshëm, por ai ishte gjithashtu në çdo lojë, lojë dhe recital”, shkruan Smith, 53 vjeç. “Ai ishte një alkoolik, por ishte i matur në çdo premierë të çdo filmi tim. Ai dëgjoi çdo regjistrim. Ai vizitoi çdo studio”.

Ai vazhdon: “Kur isha nëntë vjeç, pashë babain tim duke goditur mamanë time në anën e kokës aq fort sa ajo u rrëzua. E pashë gjakun e saj të pështyrë.” Të dy përfundimisht u ndanë kur Smith ishte adoleshent dhe u divorcuan në vitin 2000.

Pika më e ulët në marrëdhënien mes Smithit dhe babait të tij erdhi kur ai po kujdesej për të atin afër fundit të jetës. “Një natë, ndërsa e çova me rrota nga dhoma e tij e gjumit drejt banjës, një errësirë ​​u ngrit brenda meje. Rruga midis dy dhomave kalon majën e shkallëve. Si fëmijë, gjithmonë i kam thënë vetes se një ditë do të hakmerresha për nënën time”.

“Unë ndalova në majë të shkallëve,” shkruan Smith. “Unë mund ta shtyja atë poshtë dhe të ikja lehtësisht. Ndërsa dekadat e dhimbjes, zemërimit dhe pakënaqësisë u larguan më pas, unë tunda kokën dhe vazhdova me timon Daddio në banjë.”

Babai i Smith vdiq në vitin 2016. Duke reflektuar mbi dekadat e suksesit të tij si argëtues dhe marrëdhënien e tij me të atin, Will shkruan: “Nuk mund të marrësh asgjë nga bota materiale që do të krijojë paqe ose përmbushje të brendshme.

“Në fund, nuk do të ketë rëndësi sa mirë njerëzit ju kanë dashur, ju do të fitoni vetëm ‘buzëqeshjen’ bazuar në atë se sa mirë i keni dashur ata”.

Jeta personale e Smith ka qenë më e hapur deri vonë se kurrë më parë. Kohët e fundit ai pranoi se kishte pasur mendime vetëvrasëse gjatë xhirimit të një serie në YouTube rreth fitnesit dhe humbjes së peshës.

“Me” do të dalë më 9 nëntor.

Artikuj të ngjashëm