Ushqimet që ju duhen për gjinj të shëndetshëm

By

Kur bëhet fjalë për ushqimin, ne zakonisht mendojmë për peshën dhe tonifikimin e muskujve, lëkurën, shkëlqimin tonë. Por ngrënia e një diete të qëllimshme, të ndërgjegjshme, të pasur me lëndë ushqyese ka të bëjë edhe me parandalimin. Ne parandalojmë plakjen dhe sëmundjet kronike me çdo vakt kur e bëjmë këtë me mendim. Ushqimi duke pasur parasysh pjesën tjetër të shëndetit të trupit tonë është thelbësor, dhe është e zgjuar të mendosh edhe për zonat individuale të trupit. Mes tjerash, edhe për pjesën e gjinve.

Kjo është e rëndësishme për çdo grua, por veçanërisht për ato me një histori sëmundjesh në familjen e tyre, dhe madje edhe kancer të gjirit. Nutricionistja holistike Shauna Faulisi, e Soul Wellness Method është një fanse e madhe e ushqimit si ilaç.

“Një nga pjesët e mia të preferuara në lidhje me ushqimin dhe mirëqenien sot është fokusi në mjekësinë parandaluese. Gjithnjë e më shumë njerëz po fokusohen në jetën e përditshme të shëndetshme për të jetuar dhe funksionuar në mënyrën më të mirë tani dhe për vitet në vazhdim. Ne duam jetëgjatësi, energji, qartësi mendore dhe shëndet, ” shprehet ajo.

Hani për shëndetin tuaj të gjithanshëm, para së gjithash. Por Faulisi shpjegon se “kur bëhet fjalë për të ngrënë dhe jetuar në mënyra që lejojnë trupin tonë të funksionojë siç duhet duhen disa përpjekje në një botë që nuk ka të njëjtat qëllime si ne”. Si rregull i përgjithshëm, Faulisi rekomandon t’i përmbaheni ushqimeve të plota dhe të qëndroni të hidratuar.

“Sa më pak të përpunuara aq më mirë. Fokusohuni sa më shumë në ushqime që rriten në tokë ose gjenden në natyrë, dhe jo në një fabrikë. Shikoni përbërësit dhe jo kaloritë. Ju duhet të shmangni sheqerin, vajrat vegjetal inflamator dhe përbërës të tjerë që janë thjesht të dëmshëm ose që nuk e keni idenë se çfarë janë. Kjo është më e mira. ”

“E di që nuk është hera e parë që e dëgjoni këtë dhe nuk do të jetë as e fundit. Por ne jemi të përbërë kryesisht nga uji, dhe në mënyrë që trupat tanë të kryejnë këto funksione natyrore, ne duhet t’i sigurojmë trupit tonë ujë. “

Kushtojini vëmendje ushqimeve të saj kryesore për të ndihmuar në ruajtjen e shëndetit optimal të gjirit:

Zarzavate dhe perime

“Mbushni pjatën tuaj me perime si brokoli, lakër, lakër jeshile dhe lulelakër. Të gjitha këto kanë shije të mahnitshme të pjekura në furrë me pak kripë, piper dhe pluhur hudhër. Mbushni pjatën tuaj me të paktën 50% të këtyre në çdo vakt.  Rukola, radikio dhe roma janë gjithashtu shtesa të mrekullueshme. ” Këto zarzavate janë shumë alkaline dhe përmbajnë antioksidantë të fuqishëm karotenoide.

Hani manaferrat dhe fruta agrume

“Kur bëhet fjalë për frutat, përmbajuni kryesisht manave – ato janë të mbushura me antioksidantë, dhe ato janë më të ulëtat në sheqer, dhe ne duam ta mbajmë atë konsum të sheqerit.” Agrumet, ndërsa janë më të larta në sheqer, janë gjithashtu të larta në antioksidantë që luftojnë kancerin dhe inflamacionin.

Ushqimet e fermentuara

Studimet tregojnë se trajtimi me probiotikë ul mundësinë e krijimit të tumorit. Meqenëse ushqimet e fermentuara janë të mbushura me baktere miqësore për zorrët përfshirja e tyre në dietën tuaj-si kos, bukë të thartë dhe kështu me radhë është një veprim i zgjuar.

Vaj ulliri ekstra i virgjër

“Nëna e të gjitha vajrave. Përfitimet ushqyese të këtij vaji qëndrojnë më vete. Vaji i mirë i ullirit do të ketë një ndjesi të vogël thumbuese që ndonjëherë ju kap në befasi dhe ju bën të kolliteni. Kam mësuar ta dua atë djegie të lehtë sepse ka një profil të lartë anti-inflamator dhe potencë të ngjashme me ilaçet anti-inflamatore jo-steroide si aspirina, pa efekte anësore. “

Artikuj të ngjashëm