Ushqimet që duhet të hani për dhëmbë të shëndetshëm

By

Dhëmbët duhet thënë, kur bëhet fjalë për kujdesin dentar, ne shpesh mendojmë për gjërat themelore – larja e dhëmbëve, pastrimi i dhëmbëve me fill dhe ato vizita të rregullta te dentisti. Dhe sigurisht, ne të gjithë jemi të njohur me të dyshuarit e zakonshëm që nuk janë aq miqësorë me të bardhët tanë sheqerin dhe kafenë.

“Një dietë e varfër mund të ndikojë në shëndetin e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve, si dhe në buzëqeshjen tonë”, thotë dentisti kozmetik i preferuar i Hollivudit, Dr. Kevin Sands. Dr. Sands është njeriu që qëndron pas buzëqeshjeve të të famshmëve, duke përfshirë Winnie Harlow, Miley Cyrus dhe më shumë.

“Ushqimet dhe pijet gjithashtu mund të bëjnë që dhëmbët tanë të njollosen, mishrat e dhëmbëve të tërhiqen, të formohen bakteret dhe madje edhe sëmundjet e mishrave të dhëmbëve”, shton ai. “Shumë lloje ushqimesh do të gërryejnë mbrojtjen tonë natyrore, shtresat e smaltit dhe do t’i bëjnë dhëmbët të dobët dhe më të ndjeshëm ndaj prishjes.”

Po. Jo faleminderit.

Por, ç’të themi për ushqimet që në fakt i bëjnë dobi dhëmbëve tanë? Ata duhet të jenë atje, apo jo?

Dr. Sands është këtu për të folur për disa nga ato ushqime.
Gjashtë ushqime që janë të mira për dhëmbët tuaj:

1. Mollët
“Për shkak se mollët janë të forta dhe fibroze, ato ndihmojnë në parandalimin e krijimit të pllakave. Ato përmbajnë gjithashtu acid malik, i cili prish pllakën”, thotë Dr. Sands.

2. Kos ose djathë i thjeshtë
“Qumështi është i ulët në sheqer dhe i lartë në kalcium, i cili është i mirë për dhëmbët,” shpjegon Dr. Sands. “Qumështi gjithashtu prodhon pështymë shtesë, e cila ndihmon në mbajtjen e akumulimit të pllakës.”

3. Zarzavate me gjethe
Mendoni: spinaq dhe lakër jeshile. “Këto janë të pasura me vitamina A dhe C, të cilat ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të mishrave të dhëmbëve dhe luftojnë bakteret”, thotë Dr. Sands. “Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i kalciumit, acidit folik dhe mineraleve të tjera që i pëlqejnë dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve. Plus, ata veprojnë si pastrues që luftojnë kundër pllakave.”

4. Peshku i yndyrshëm
Kalciumi, vitamina D dhe acidet yndyrore të pangopura si omega-3 që gjenden në peshq si salmoni dhe skumbri “janë efektive në luftimin e periodontitit” sipas Dr. Sands.

5. Disa arra, konkretisht Brazili, bajame, kikirikë, shqeme dhe arra.
“Secili prej tyre ka një sërë vitaminash dhe mineralesh”, thotë Dr. Sands. “Disa sigurojnë kalcium dhe të tjera stimulojnë pështymë. Kikirikët janë të pasur me kalcium. Shqema, në veçanti, përmban fibra, hekur, acid folik, niacinë, magnez, vitaminë B6 dhe kalium.

6. Dhe e fundit, por sigurisht jo më e rëndësishmja, uji
Sigurisht, teknikisht nuk është një ushqim, por Dr. Sands thotë se vetëm duke pirë më shumë ujë mund të ndalojë grumbullimin e pllakave dhe të mbrojë smaltin e dhëmbëve tuaj. “Uji i fluorizuar forcon dhëmbët dhe mbështet kalciumin dhe fosforin. Ai rrit forcën e smaltit dhe ndihmon në parandalimin e kalbjes”, thotë ai.

Artikuj të ngjashëm