Turneu i Taylor Swift pritet të gjenerojë miliarda dollarë të ardhura lokale!

By

Sikur të kishim nevojë për prova të mëtejshme se Taylor Swift po bën histori, “Eras Tour” e yllit të popit pritet të gjenerojë 4.6 miliardë dollarë shpenzime konsumatore vetëm në SHBA.

Një raport nga firma kërkimore QuestionPro (nëpërmjet Fortune) zbuloi se – përveç shpenzimit të një totali bruto prej 11 deri në 12 milionë dollarë në shitjet e biletave për koncert – Swifties kanë shpenzuar më shumë se një mesatare prej 1,300 dollarë për të marrë pjesë në turne, duke përfshirë edhe udhëtimin strehim dhe veshje. Veçanërisht, ka dëshmi për këtë në Çikago, ku normat mesatare të zënies së hoteleve të qytetit arritën në 96.8% gjatë qëndrimit tre netësh të Swift atje, duke vendosur një rekord të të gjitha kohërave.

Por efekti Swift po rrit gjithashtu ekonomitë lokale në të gjithë vendin. Në mars, dy koncertet e saj në Las Vegas e rikthyen qytetin në nivelet e turizmit para pandemisë, ndërsa qytetet përfshirë Atlantën dhe Bostonin kanë raportuar një rritje të prenotimeve të hoteleve dhe shpenzimeve të tjera të lidhura me turizmin. (Vetë Swift vlerësohet të marrë një pagë prej 10 milionë dollarësh për koncert.) /Prive.al

Artikuj të ngjashëm