Tupac nderohet me yll në “Hollywood Walk of Fame”

By

Tupac Shakur mori një yll në Hollywood Walk of Fame të mërkurën vetëm disa ditë para ditëlindjes së legjendës së hip-hop-it.

Motra e reperit të ndjerë, Sekyiwa “Set” Shakur, e pranoi yllin në emër të familjes së tyre. Gjatë fjalimit të saj, ajo derdhi lot ndërsa përshkroi vizionin e vëllait të saj të madh për t’u festuar me një yll në Hollywood.

“Që nga hera e parë që shkeli në këtë skenë të Teatrit Apollo në moshën 13-vjeçare, përpara se dikush t’ia njihte emrin, ai e dinte se kishte ëndërr të kishte një yll këtu në rrugën e famës,” tha Sekyiwa Shakur, e cila shpesh mori frymë thellë midis fjalive. Walk of Fame tha se Shakur u zgjodh për të marrë një yll në 2013, por organizata priti që familja dhe pasuria e tij të zgjidhnin një datë.

Shakurit iu dha ylli i 2758-të në Walk of Fame. Ditëlindja e tij është më 16 qershor.

“Tani jemi mbledhur këtu sot për të zbuluar yllin e Tupac – jo vetëm duke i nderuar kontributet e tij në industrinë e muzikës, por gjithashtu flet shumë për ndikimin e qëndrueshëm që ai ka pasur në këtë botë,” vazhdoi ajo. “Sot, ne nuk po nderojmë vetëm një yll në tokë. Por ne po nderojmë punën dhe pasionin që ai ka vënë për të realizuar ëndrrat e tij”.

Shakur, një nga figurat më pjellore të hip-hop-it, vdiq në vitin 1996 nga plagët me armë zjarri në moshën 25-vjeçare. Karriera e tij zgjati vetëm pesë vjet, por ai shiti më shumë se 75 milionë disqe në mbarë botën me albumin e certifikuar nga diamanti “All Eyez on Me, e cila ishte e mbushur me hite, duke përfshirë “California Love (Remix)”, “I Ain’t Mad at Cha” dhe “How Do U Want It”. Ai u përfshi në Sallën e Famës Rock & Roll në 2017.

Artikuj të ngjashëm