Tri këngët me më së shumti klikime në youtube të kënduara nga shqiptaret!

By

Ndonëse tregu aktual shqiptar po vuan për femra këngëtare, kjo nuk është ndonjë cudi sepse shumica prej tyre tregun vendor e kanë shfrytëzuar në maksimum duke u lënë hapësirë djemëve.

Ato janë të zëna duke synuar botën.

Disa po dalin më mire, e disa janë në tentativë të pashterrur për një shpërthim internacional.

Gjithsessi nëse i shohim klikimet në youtube del që kanë të drejtë të provojnë fatin! Suksesi absolut u takon vajzave. Ato kanë lënë mrapa me qinda miliona klikime djemtë por edhe koleget e tyre.

Një rishikim momental nga ana jonë në platformën e Youtube zbulon se top treshi përbëhet kryesisht nga vajzat që përfaqësojnë trevat tona.

Në vendin e tretë deri më tani pozicionohet kënga “Të ka lali shpirt” një super hit nga Silvi Gunbardhi ft.Madi ft.Dafi e cila e para thru barrierat e klikimeve në platformë. Me 308 milion klikme, kjo këngë e publikuar 4 vite më parë vazhdon edhe sot të krijoj atmosferë verore në rivieren turke.

Një tjetër këngë e lansuar këtë vit pozicionohet e 2ta, e që shpërtheu duke marrë kritika pozitive për mesazhin dhe klipin e këngës vjen nga prishtinasja Dua Lipa – New Rules. Aktualisht kjo këngë numëron 349 milion shikime dhe po vazhdoj me këtë trend shumë shpejt do të jetë më e klikuara ndonjëherë nga ndonjë artiste shqiptare.

Por, deri atëherë (nëse Dua arrin) kurora e mbretëreshës së klikimeve të youtube i takon asaj që këngën në shqip arriti ta dëpërtoj në cdo cep të botës.

BonBon nga Era Istrefi vazhdon të mbetet kënga më e sukseshme shqiptare në historinë e klikimeve të youtube.

452milion të cilat cdo ditë e më shumë shtohen, pozicionojnë Erën këngëtarën me më së shumti shikime në kanalin Youtube.

 

VEREJTJE: Black Widow e Iggy Azalea nuk është përfëshirë në këtë listë edhe pse ka 470milion klikime dhe në të këndon Rita Ora. Kënga i takon Iggyt.

Artikuj të ngjashëm