Trajtoni buzët e thata gjatë dimrit me këto produkte shtëpiake

By

Ajri i ndotur, dehidratimi dhe moti i thatë i bëjnë buzët e thata. Në vend që të shpenzoni për produkte bukurie, zgjidhni këto produkte shtëpiake.

Scrub me mjaltë dhe sheqer

Për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës së buzëve dhe për ta rikthyer në natyrale, të butë dhe të lëmuar, përdorni scrub me mjaltë dhe sheqer. Është i butë për buzët dhe i pastron ato. Përzieni një lugë gjelle sheqer dhe mjaltë së bashku. Masazhoni butësisht buzët me përzierjen për një ose dy minuta dhe më pas, lëreni për ca kohë. Pastrojeni me ujë. Për rezultate efektive, përsëriteni procedurën dy ose tre herë në javë.

Vaj kokosi

Lëkura e thatë dhe e plasaritur bëhet me shkëlqim pas përdorimit të vajit të kokosit dhe përdorimi i përditshëm i tij bën që lëkura të fitojë lagështi. Vaji i kokosit ka acide yndyrore të shëndetshme që ndihmojnë që buzët të bëhen të buta dhe ngjyrë rozë. Aplikoni vaj kokosi në buzë çdo ditë për një proces të shpejtë shërimi, shkruan News18, transmeton Klankosova.tv.

Qumështi dhe petalet e trëndafilave

Petalet e trëndafilit kur shtohen në qumësht janë një zgjidhje për t’i bërë buzët të buta përsëri. Petalet e trëndafilit kanë vitaminë E në të, e cila siguron ushqim për buzët duke i rinovuar ato. Qumështi largon qelizat e vdekura të lëkurës.

Xhel aloe vera

Vetitë shëruese të aloe verës ndihmojnë në kurimin e buzëve të thata. Ajo jo vetëm që e mban lëkurën e shndritshme dhe të lëmuar në buzë, por gjithashtu largon lëkurën e thatë. Para se të flini, aplikoni xhel aloe vera në buzë dhe lëreni gjatë natës. Bëjeni pjesë të rutinës së përditshme gjatë natës që të keni buzë rozë me shkëlqim.

Lëng limoni

Limoni i pasur me vitaminë C thuhet se është efektiv si për buzët e thata ashtu edhe për buzët e errëta. Ju mund të përdorni lëng limoni me çdo gjë si vaj ricini, mjaltë ose sheqer për të pasur shkëlqimin perfekt rozë në buzët tuaja. Aplikojeni përzierjen për 10 minuta dhe lëreni. Lajeni për të parë magjinë.

Artikuj të ngjashëm