Themelohet fondacioni Matthew Perry me një kauzë shumë të rëndësishme

By

Më pak se një javë pas vdekjes së tij, një fondacion është krijuar në emër të Matthew Perry për të ndihmuar njerëzit që merren me varësinë.

“Në frymën e përkushtimit të qëndrueshëm të Matthew Perry për të ndihmuar të tjerët që luftojnë me sëmundjen e varësisë, ne nisim një udhëtim për të nderuar trashëgiminë e tij duke themeluar Fondacionin Matthew Perry, të udhëhequr nga fjalët dhe përvojat e tij dhe të nxitur nga pasioni i tij për të bërë një ndryshim në sa më shumë jetë të jetë e mundur”, thuhet në një deklaratë inauguruese që themelon Fondacionin Matthew Perry të premten.

Ylli i “Friends” i nominuar për Emmy shpesh foli publikisht për betejat e tij me varësinë nga droga dhe alkooli. Fondacioni, i cili tani po pranon donacione, përmendi dëshirën e tij për t’u kujtuar si dikush që i ndihmoi të tjerët me abuzimin e substancave edhe më shumë sesa ylli i tij në sitcom.

Fondacioni do të mbahet nga Fondi Kombëtar Filantropik. Nuk u publikuan menjëherë detaje të tjera mbi organizatën.

Perry u deklarua i vdekur në moshën 54-vjeçare pasi mjekët e gjetën atë të papërgjegjshëm në shtëpinë e tij në Los Anxhelos më 28 tetor. Autoritetet po hetojnë shkakun.

Ai luajti së bashku me Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc dhe David Schwimmer për 10 sezone në “Friends” të NBC. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm