Të pasur dhe të famshëm – fëmijët e bashkëpunëtorëve të Putinit dalin kundër agresionit

By

Ata shpresojnë të sjellin paqen në botë – postim pas postimi në Instagram.

Ndërsa mijëra rusë kanë dalë me guxim në rrugë për të protestuar kundër pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin, një grup influencues elitar të mediave sociale shpresojnë të përdorin Instagram-in për të dalë nga konflikti, shkruan NY Post.

Ditët e fundit, fëmijët e pasur të Rusisë kanë pezulluar publikimin e fotove të jahteve të tyre private dhe trupave me bikini – dhe në vend të kësaj po postojnë mesazhe kundër luftës, duke goditur Putinin dhe duke u lutur për paqe.

Këta rebelë rusë magjepsës përfshijnë vajzën e oligarkut Roman Abramovich, si dhe fëmijën e mentorit politik të Putinit dhe pasardhës të një zëdhënësi të qeverisë.

Postimet sfiduese janë tronditëse duke pasur parasysh lidhjet e ngushta të ndikuesve me Kremlinin dhe ndjekësit e tyre të mëdhenj në mediat sociale. Pa dyshim që Putini është i tërbuar nga postimet publike, të cilat po arrijnë qindra mijëra njerëz në mbarë botën.

Sofia Abramovich kryeson bandën, duke thirrur personalisht Putinin në një postim në Instagram të ndarë me 60,000 ndjekësit e saj në Instagram.

Biondja 27-vjeçare është vajza e Roman Abramovich, një oligarku rus dhe pronar i Klubit të Futbollit të Premier League Chelsea, i cili ka një vlerë neto të raportuar prej 12 miliardë dollarësh. Abramovich Sr konsiderohet gjerësisht një “i besuar” i ngushtë i Putinit – por vajzës së tij duket se nuk i intereson.

https://nypost.com/wp-content/uploads/sites/2/2022/03/rich-russian-rebels-572.jpg?quality=90&strip=all

Ndërkohë, një tjetër nga bukuroshet e reja dhe të pasura të Rusisë ka dalë gjithashtu në rrjetet sociale për të folur kundër konfliktit. Maria Yumasheva, 19 vjeç, është vajza e zhvilluesit të pasur të pasurive të paluajtshme Valentin Yumashev dhe gruas së tij Tatyana Borisovna. (Nëna e saj është vajza e ish-presidentit rus, Boris Yeltsin.)

Javën e kaluar, Yumasheva ndau një foto të flamurit ukrainas me 10,000 ndjekësit e saj, shoqëruar me një mbishkrim ku shkruhej “Jo luftë”.

Maria Yumasheva, 19, has shared a post voicing her support for Ukraine. It's a surprise given her grandfather is former Russian president Boris Yeltsin.

Diku tjetër, Elizaveta Peskova ndau në mënyrë të ngjashme një postim në faqen e saj në Instagram ku shkruhej “Jo luftës”.

Bomba bjonde, 24 vjeçe, është qartësisht në kundërshtim me babin e saj, i cili është zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Peskova krenohet me 237,000 ndjekës në Instagram dhe postimi i saj u pa nga shikuesit në mbarë botën përpara se të fshihej një orë më vonë.

https://nypost.com/wp-content/uploads/sites/2/2022/03/rich-russian-rebels-567-1.jpg?quality=90&strip=all

Që nga shpërthimi i konfliktit javën e kaluar, më shumë se 2,000 ukrainas janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur.

Qindra mijëra po ikin nga perëndimi në Poloni mes dhunës, duke krijuar një krizë refugjatësh dhe humanitare në kufi. /Prive.al

 

 

Artikuj të ngjashëm