Taylor Swift thyen rekordin historik

By

Ikona e popit Taylor Swift bëri historinë e muzikës këtë javë kur versioni i saj epik, dhjetë minuta i gjatë i “All too Well” debutoi në vendin e parë në tabelën e Billboard Hot 100. Kënga është më e gjata që ka arritur ndonjëherë në vendin e parë me një diferencë prej më shumë se një minutë, raporton Gary Trust për Billboard.

Swift shkatërroi një rekord që kishte mbetur i pakundërshtueshëm që nga janari 1972, kur singulli 8-minutësh dhe 42 sekonda i Don McLean-it “American Pie (Parts 1 dhe 2)” kaloi katër javë në vendin e parë. I shkurtuar për radion, versioni i plotë ishte aq i gjatë sa që kompania diskografike e këngëtares iu desh ta ndante në dy pjesë për t’u përshtatur në një disk vinili me dy anë, shtatë inç.

“Le ta pranojmë, askush nuk dëshiron ta humbasë vendin nr. 1, por nëse më duhej ta humbja atë me dikë, sigurisht që jam i kënaqur që ishte për një këngëtare/kantautore tjetër të madhe si Taylor,” tha McLean për Billboard’s. Gil Kaufman.

Në javën e parë pas publikimit të saj më 12 nëntor, balada 10-minutëshe dhe 13 sekondash e Swift-it u transmetua 54.5 milionë herë nga dëgjuesit vetëm në Shtetet e Bashkuara. E titulluar zyrtarisht “All Too Well (10-minute Version) (Taylor’s Version) (From the Vault),” kënga shërbeu si kënga mbyllëse e shumëpritur e albumit të saj të katërt në studio, Red (2012). (Albumi i ri debutoi në vendin nr. 1 në tabelën e Billboard 200, duke e bërë Swift artistin e vetëm që ka kryesuar të dyja listat njëkohësisht tre herë, raporton Allison Hussey.

Swift u shfaq në rrjetet sociale për të shprehur emocionet e saj .

“Unë jam e turpëruar,” shkroi ajo në Twitter. “Një këngë dhjetë minutëshe është në krye të 100-shit të nxehtë”.

Swift shkroi “All Too Well” me muzikanten Liz Rose në fillim të viteve 2010. Në tekstin e zgjeruar, një grua në të 20-at e saj reflekton për një marrëdhënie të dështuar me një burrë të moshuar. “Gjethet e vjeshtës”, “ajri i ftohtë” i vjeshtës dhe një shall bëhen simbole të pafajësisë së llastuar dhe dashurisë së humbur. Ndërsa Swift i këndon të dashurit të saj të dikurshëm.

Artikuj të ngjashëm