Sulm në burg, vdes reperi i njohur

By

MoneySign Suede, një yll meksiko-amerikan me rritje të shpejtë të famës, i cili grumbulloi dhjetëra miliona transmetime për muzikën e tij nxitëse rap, është vrarë në moshën 22-vjeçare pas një sulmi në një burg në Kaliforni.

Zyrtarët nga Departamenti i Korrigjimeve dhe Rehabilitimit në Kaliforni thanë se reperi, emri i vërtetë Jaime Brugada Valdez, vdiq të martën në mbrëmje “me lëndime në përputhje me një vrasje”. Ai mbahej në një burg në Soledad, ku që nga janari kishte vuajtur një dënim prej 32 muajsh për akuzën e mbajtjes së armës.

Zyrtarët thanë se Valdez ishte therur me thikë dhe se një hetim ishte duke u zhvilluar.

Valdez lindi nga prindër emigrantë meksikanë dhe u rrit në Los Anxhelos. Ai filloi të regjistronte dhe ngarkonte këngë rap që në moshën 16-vjeçare dhe nënshkroi me Atlantic Records në vitet e adoleshencë. Kënga e tij e suksesshme ‘Back to the Bag’ ishte një hit pas publikimit të saj në 2020. Në vitin 2022 ai pati një vit të ngjeshur publikimesh, me një EP të vetëtitulluar në mars të ndjekur nga albumi i tij debutues Parkside Baby në shtator.

Dënimi i tij me burg për dy akuza për posedim të armëve të zjarrit, u ashpërsua nga Valdez duke thyer lirimin me kusht nga një dënim i mëparshëm, kur ai kreu një dënim 10-mujor midis 2020 dhe 2021. Në kohën e vdekjes së tij ai po përballej gjithashtu me një tjetër dënim për armë zjarri nga dhe pritej të vuante atë dënim njëkohësisht.

Artikuj të ngjashëm