‘Squid Game’ bën histori në çmimet Emmy

By

“Squid Game” po vazhdon të bëjë histori.

Thrilleri i mbijetesës i Netflix-it u nominua për çmimin Emmy për serialet dramatike të martën. Drama e mirënjohur koreano-jugore është seriali i parë jo në gjuhë angleze i nominuar për një Emmy.

Shfaqja brutale dhe plot lëvizje, e krijuar nga Hwank Dong-hyuk, ndjek një grup koreanësh konkurrentësh që janë në vështirësi të mëdha financiare ndërsa konkurrojnë në një seri lojërash vdekjeprurëse për fëmijë për një çmim në para. Pas premierës së tij globale në shtator, zhurma nga goja në gojë ndihmoi që drama koreane të bëhej shfaqja më e suksesshme e Netflix ndonjëherë, sipas matjeve sekrete të vetë transmetuesit.

Katër anëtarë të kastit kryesor të “Squid Game’s” u njohën në kategori individuale të aktrimit për interpretimet e tyre.

Lee Jung-jae, i cili portretizoi babanë zemërmirë, por të zhytur në borxhe, Seong Gi-hun, u nominua për aktorin kryesor në një serial dramatik.

Jung Ho-yeon u nominua për aktoren dytësore në një serial dramatik për portretizimin e motrës së përkushtuar dhe hajdut xhepash Kang Sae-byeok.

Park Hae-soo dhe Oh Yeong-su ishin të dy ndër aktorët dytësorë në një serial dramatik të nominuar. Park portretizoi ish-shokun e klasës të Seong-ut, Cho Sang-woo, ndërsa Oh luante Oh Il-nam, një koleg i moshuar që Seong miqësohet gjatë konkursit.

Lee You-mi u nominua për aktoren e ftuar në një serial dramatik për performancën e saj si Ji-yeong.

Anëtarët e kastit të “Squid Game” janë aktorët e parë vendas koreanë që janë nominuar në kategoritë e tyre përkatëse. Krijuesi i serialit Hwang është gjithashtu krijuesi i parë vendas korean që fitoi nominime për Emmy për shkrimin dhe regjinë e dramës. Në përgjithësi, “Squid Game” shënoi 14 nominime për Emmy, përfshirë për dizajnin e prodhimit, kinematografinë, efektet speciale, montazhin, temën e titullit kryesor dhe marifetet.

“Pachinko”, seriali i njohur dramatik i Apple TV+ i bazuar në romanin e Min Jin Lee, ishte gjithashtu ndër shfaqjet e profilit të lartë në gjuhën jo-angleze që konkurronin për konkurrencë në serialet Emmy dhe kategoritë e aktrimit. Shfaqja, e cila prodhohet në koreanisht, japonisht dhe anglisht, u nominua për dizajnin e titullit kryesor.

Fakti që një dramë koreano-jugore është e pranueshme për Emmy-t në kohën kryesore, është në vetvete një shenjë e ndryshimeve në industri. Çmimet Emmy nderojnë arritjet në televizionin amerikan, por përhapja e transmetimit i ka bërë programet në gjuhën jo-angleze më të aksesueshme për audiencën amerikane se kurrë më parë.

 

Artikuj të ngjashëm