“Skifterja zemrës” e Besit dhe Klajdit ndërkombëtarizohet, ja në cilën gjuhë përkthehet

By

Jo rrallë herë këngëtarët shqiptarë kanë huazuar këngë nga Greqia. Por si vende mesdhetare, e kemi shpirtin e ngjashëm artistik dhe na pëlqen krijimtaria e njëri tjetrit.

Por tani janë grekët ata që kanë huazuar një këngë shqipe, të kënduar nga Bes Kallaku dhe këngëtari Klajdi Haruni.

Bëhet fjalë për këngën “Skifterja Zemrës”, të cilën dyshja e lansuan gjatë vitit të kaluar, pak pas dasmës së aktorit Kallaku me këngëtaren Xhensila Myrtezaj, këngë të cilën ai ia dedikonte gruas së tij.

Ndërsa “Skifterja Zemrës”, është marrë nga disa këngëtarë grekë, të cilën e kanë përpunuar këngën me vargje greke, duke i ruajtur melodinë origjinale. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm