Si ndihmon rrushi në një lëkurë të shëndetshme me shkëlqim?

By

Shumë pastrues, hidratues, dhe produkte të tjera, janë të përbëra nga ekstrakti i farës së rrushit.

Kokrrat e rrushit posedojnë një gamë të gjerë përfitimesh të mundshme shëndetësore. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave C dhe E, antioksidantë të njohur si flavonoide, të cilat punojnë në strukturën e lëkurës dhe zvogëlojnë shenjat e plakjes.

Më poshtë i gjeni disa nga përfitimet e konsumimit të rrushit:

Ka karakteristika antioksiduese

Ekstrakti i farës së rrushit përmban proantocianidina, një antioksidant i fuqishëm me veti shëruese dhe anti-inflamatore. Përmban 20 herë burimin antioksidues të vitaminës E dhe 50 herë fuqinë antioksiduese të vitaminës C.

Mbron nga dëmtimet e diellit

Është vërtetuar se ekstrakti i farës së rrushit mund të kurojë lëkurën tuaj nga dëmtimet e diellit, të cilat mund të sjellin rrudha në variacionet e pigmentit dhe madje edhe kancer të lëkurës.

Antioksidantët që gjenden në ekstraktin e farës së rrushit ndihmojnë lëkurën tuaj të luftojë radikalet e lira.

Përmirëson lëkurën tuaj

Ekstrakti i farës së rrushit rrit qarkullimin e qelizave dhe sintezën e kolagjenit, e cila ndihmon lëkurën tuaj të qëndrojë elastike dhe më e shëndetshme.

Fara e rrushit gjithashtu e bën lëkurën tuaj të lëmuar. Ajo përmirëson lagështinë, butësinë dhe elasticitetin e lëkurës suaj duke shtuar vitaminë C dhe antioksidantë në të.

Artikuj të ngjashëm