Shokon aktorja e famshme, thotë se u abuzua seksualisht si adoleshente

By

Bota e filmit francez është tronditur nga deklarimet e një aktoreje fituese të çmimeve ndërkombëtare, e cila tha se ajo ishte ngacmuar seksualisht si një adoleshente e re nga regjisori i filmit të saj të parë.

Adèle Haenel vendosi të flasë për abuzimin e saj të pretenduar pasi kishte parë dokumentarin “Leaving Neverland”.

Filmi eksploron marrëdhëniet e këngëtarit Michael Jackson me fëmijët.

“Kjo ndryshoi këndvështrimin tim” tha ajo në një intervistë të gjatë dhe emocionale për Mediapart.

“Kjo më bëri të shikoja se isha mbërthyer shumë gjatë në versionin e [drejtorit të filmit] Christophe Ruggia, se gjithçka ishte një histori dashurie … Më bëri të kuptoja mekanizmat e kontrollit dhe magjepsjes”, tha ajo.

French director Christophe Ruggia giving a press conference in 2015

Haenel, e cila tani është 30 vjeç, ishte vetëm 12 vjeç kur u përzgjodh në filmin e Ruggias Les Diables (Djajtë).

Ajo portretizoi një jetime autike, e cila u nis me vëllanë e saj për të gjetur prindërit e tyre.

Artikuj të ngjashëm