Rita Ora, e ftuar speciale në Eurovision 2023

By

Rita Ora do të performojë në intervalin e gjysmëfinales së Eurovizionit, së bashku me akte të tjera. Kantautori, 32 vjeçare, është pjesë e një formacioni që përfshin këngëtaren shpirtërore Liverpudliane Rebecca Ferguson dhe ish përfaqësues të Ukrainës në konkursin ndërkombëtar të muzikës si Alyosha dhe Mariya Yaremchuk.

Mbretëria e Bashkuar, e zgjedhur për të pritur Eurovizionin në emër të fituesve të vitit 2022, Ukrainës pas pushtimit rus, do të presë konkursin në maj në Liverpool ACC. Zlata Dziunka, e cila doli e nënta kur konkurroi në Junior Eurovision vitin e kaluar në emër të Ukrainës, dhe reperi ukrainas Otoy, gjithashtu do të performojnë në shfaqje live.

Hapja e gjysmëfinales së parë është prezantuesja e Eurovizionit të BBC-së, Julia Sanina, e cila po performon një pjesë të këngës Mayak me grupin e saj The Hardkiss, e cila doli e dyta në konkursin e Ukrainës për të përfaqësuar vendin në eventin e Eurovizionit 2016. Ora, e njohur për hitet numër një I Will Never Let You Down, How We Do dhe Hot Right Now, më pas do të performojë një përzierje të këngëve të saj dhe këngën e saj krejt të re Praising You. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm