Rëndohen akuzat ndaj Diddy, kësaj here vijnë nga ish e dashura

By

Manjati i repit Sean “Diddy” Combs dhe artistja R&B Casandra “Cassie” Ventura kanë zgjidhur një çështje ligjore një ditë pasi ajo e akuzoi atë për përdhunim dhe trafik seksual.

Musician Sean Combs and Cassie Ventura arrive at the Metropolitan Museum of Art Costume Institute Gala 2015 celebrating the opening of "China: Through the Looking Glass," in Manhattan, New York May 4, 2015.

Dyshja thanë se arritën një marrëveshje të premten, pa dhënë detaje.

Në një deklaratë të përbashkët me zotin Combs, zonja Ventura tha se ajo “vendosi ta zgjidhte këtë çështje në mënyrë miqësore me kushtet që unë të kem një nivel kontrolli.

“Dua të falënderoj familjen time, fansat dhe avokatët për mbështetjen e tyre të palëkundur”.

Combs shkroi: “Ne kemi vendosur ta zgjidhim këtë çështje në mënyrë miqësore. I uroj Cassie dhe familjes së saj gjithë të mirat. Dashuri.”

Zonja Ventura ngriti padinë të enjten, në të cilën tha se ishte bllokuar për një dekadë nga z. Combs, ish-i dashuri i saj, në një cikël abuzimi dhe dhune.

Reperi dhe ekzekutivi i albumit – i cili gjithashtu quhet me emrin e artit Puff Daddy – i mohoi akuzat dhe e akuzoi këngëtaren se po përpiqej ta zhvatte atë.

Avokati i tij tha se pretendimet ishin “fyese dhe skandaloze”.

Sean Combs and Cassie during 2006 MTV European Music Awards Copenhagen

Duke konfirmuar zgjidhjen, avokati i zonjës Ventura, Douglas Wigdor tha: “Jam shumë krenar për zonjën Ventura që ka forcën për të bërë publike padinë e saj. Ajo duhet të lavdërohet për këtë.”

Zonja Ventura kishte pretenduar se producenti i repit e kishte përdhunuar dhe rrahur atë për më shumë se 10 vjet, duke filluar kur ajo ishte 19 vjeç dhe ai ishte 37.

“Pas vitesh në heshtje dhe errësirë, më në fund jam gati të tregoj historinë time”, tha ajo në një deklaratë të enjten.

Padia përfshinte përshkrime të shumta grafike të abuzimit të dhunshëm që ajo thotë se filloi pasi u takua me reperin në vitin 2005.

Sipas ankesës, Z. Combs e firmosi atë me kompaninë e tij diskografike, Bad Boy, dhe “e vuri zonjën Ventura me drogë dhe alkool, duke e bërë atë të binte në varësi të rrezikshme që kontrollonin jetën e saj”.

Padia e etiketoi muzikantin një “abuzues serial në familje, i cili do ta rrihte dhe shkelmonte rregullisht zonjën Ventura, duke lënë sy të zinj, mavijosje dhe gjak”.

Në një deklaratë për BBC News në përgjigje të padisë dhe përpara se të shpallej marrëveshja, avokati i Combs tha se zonja Ventura kishte kërkuar 30 milionë dollarë (24 milionë £) “nën kërcënimin e shkrimit të një libri të dëmshëm për marrëdhënien e tyre”.

Avokati i tij, Benjamin Brafman, tha se padia ishte “e mbushur me gënjeshtra të pabaza dhe të egra” dhe kërkesa e supozuar “u refuzua pa mëdyshje si shantazh i hapur”.

 

Artikuj të ngjashëm