Pse duhet të shtoni vajra të fytyrës në rutinën e kujdesit të lëkurës?

By

Për dikë me lëkurë të yndyrshme, mendimi i përdorimit të vajrave të fytyrës mund të jetë i frikshëm. Shumë besojnë se mund të çojë në puçrra fytyre. Por ky është si shumë mite të tjera të bukurisë. Shpesh, shumica e kujdesit të lëkurës janë të kufizuara në pastrim, tonifikim, trajtim dhe hidratim; dhe ekspertët e lëkurës e kanë duartrokitur për të gjitha arsyet e duhura”, thotë Neha Ahuja, themeluesja e Kaashi Wellness.

Sipas Ahuja, një lëkurë e lumtur është një përzierje e sasisë së duhur të përmbajtjes së ujit dhe vajit.

“Meqë lëkura nuk mund të prodhojë në mënyrë natyrale shumë ujë, ne përdorim hidratues, gjysma tjetër kujdeset nga vajrat e fytyrës që sigurojnë, që lëkura të mos sekretojë vajra të tepërt. Pas moshës 30 vjeçare, trupi prodhon më pak vajra dhe bëhet e rëndësishme përdorimi i vajrave për fytyrën”, shtoi ajo.

Vajrat Kumkumadi, thotë eksperti, kanë qenë pjesë e pandashme e regjimeve tradicionale të bukurisë.

“Sidoqoftë, këto vajra të përdorura zakonisht përbëhen nga 5 pika shafran dhe 10 ml vaj bazë (zakonisht susam ose kokosi), gjë që krijon një strukturë të rëndë. Gjithashtu e bën të vështirë përthithjen e lëkurës”, thotë ajo, duke shtuar se vaji Kumkumadi i përgatitur me një kombinim të bërthamës së shafranit dhe vajrave të trëndafilit e bën më të lehtë për lëkurën thithjen e vitaminave esenciale.

“Kur njeriu lan fytyrën, humbet vajin natyral të lëkurës. Kjo çon në prodhimin e më shumë vajit për të kompensuar humbjen, duke çuar në puçrra fytyre dhe pore të bllokuara. Është edhe më e rëndësishme përdorimi i vajrave të fytyrës. Aplikimi më i mirë i tij është masazhimi i lëkurës me vajin pas larjes së fytyrës”, këshillon Ahuja.

Këtu janë disa përfitime:

  • Ndihmon në parandalimin e humbjes së lagështisë dhe balancon lëkurën duke imituar sebumin e saj natyral.
  • Ndihmon në luftimin e shenjave të hershme të plakjes, formimin e linjave të holla dhe rrudhave.
  • Rikthen shkëlqimin e humbur të lëkurës dhe e rinovon atë.
  • Lehtëson lëkurën nga inflamacioni, nxirja dhe pigmentimi.
  • Përdorimi i vajit të duhur të fytyrës mund të ndihmojë që lëkura juaj të jetë më pak e yndyrshme.
  • Ndihmon vulosjen në lëndët ushqyese.

Artikuj të ngjashëm