Princi Harry dhe Meghan Markle lëshojnë një deklaratë për pushtimin rus ndaj Ukrainës

By

Princi Harry dhe Meghan Markle po flasin hapur për pushtimin rus në Ukrainë.

“Princi Harry dhe Meghan, Duka dhe Dukesha e Sussex-it dhe të gjithë ne në Archewell qëndrojmë me popullin e Ukrainës kundër kësaj shkeljeje të ligjit ndërkombëtar dhe humanitar dhe inkurajojmë komunitetin global dhe udhëheqësit e tij të bëjnë të njëjtën gjë”.

Deklarata vjen menjëherë pasi udhëheqësi rus Vladimir Putin njoftoi një “operacion special ushtarak” në zonën e Donbasit të Ukrainës, një rajon separatist në vend për të cilin ai tha këtë javë duhet të jetë i pavarur një veprim i refuzuar nga SHBA dhe Ukraina.

Putin lëshoi ​​gjithashtu një paralajmërim për këdo që u përpoq të ndërhynte, duke thënë se “duhet ta dinë se përgjigja e Rusisë do të jetë e menjëhershme dhe do të çojë në pasoja të tilla që nuk i keni përjetuar kurrë në historinë tuaj”, sipas “The New York Times”.

Presidenti Joe Biden iu përgjigj fjalimit televiziv të Putinit në një deklaratë përmes Shtëpisë së Bardhë, duke thënë pjesërisht, “Presidenti Putin ka zgjedhur një luftë të paramenduar që do të sjellë një humbje katastrofike të jetës dhe vuajtje njerëzore”.

“Vetëm Rusia është përgjegjëse për vdekjen dhe shkatërrimin që do të sjellë ky sulm, Shtetet e Bashkuara, aleatët dhe partnerët e saj do të përgjigjen në një mënyrë të bashkuar dhe vendimtare”, vazhdoi Biden, duke shtuar: “Bota do ta kërkojë Rusinë përgjegjëse”.

Artikuj të ngjashëm