Prince Harry hedh në gjyq tabloidin, “Nuk dua të jem dëshmitar i vuajtjes së gruas time”

By

Meghan, Dukesha e Sussex ka marrë vendimin e pazakontë për të paditur botuesin e Mailit, pasi gazeta publikoi një letër të shkruar me dorë që ajo i kishte dërguar babait të saj me të cilin nuk ka raporte.

Vendimi erdhi kur Princi Harry filloi një sulm të jashtëzakonshëm dhe tejet personal ndaj shtypit britanik dhe trajtimit të gruas së tij, duke thënë se ai nuk mund të jetë më një “dëshmitar i heshtur i vuajtjeve të saj private”.

Image result for meghan markle sues

Duke theksuar respektin e tij për rëndësinë e “raportimit objektiv, të vërtetë”, ai akuzoi pjesë të mediave për “fushata të zhvilluara kundër individëve pa menduar për pasojat” dhe krahasoi trajtimin e Meghan me trajtimin e nënës së tij, Princesha Diana.

Image result for prince harry princes diana

Duka tha se “frika e tij më e thellë është historia që përsërit vetën”. Ai shkroi: «Erdhi një pikë kur e vetmja gjë që duhet të bëni është të qëndroni në këmbë ndaj kësaj sjelljeje, sepse shkatërron njerëzit dhe shkatërron jetën. Thënë thjesht, është ngacmimi, i cili tremb dhe hesht njerëzit. Ne të gjithë e dimë se kjo nuk është e pranueshme, në asnjë nivel. Ne nuk do të besojmë në një botë ku nuk ka përgjegjësi për këtë.

“Megjithëse ky veprim mund të mos jetë i sigurt, është i duhuri … Kam parë se çfarë ndodh kur dikush që unë dua poshtërohen deri në atë pikë sa nuk trajtohen më ose shihen si një person i vërtetë.

“Kam humbur nënën time dhe tani shoh që gruaja ime po bie viktimë e forcave të njëjta të fuqishme.”

Deklarata, lëshuar në faqen zyrtare të Dukës dhe Dukeshës së Sussex të Martën, u publikua ndërsa Meghan bëhej për të filluar procedurat në gjykatën e lartë për keqpërdorimin e informacionit privat, shkeljen e të drejtës së autorit dhe shkeljen e Rregullores së Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave (GDPR).

Burimi: Guardian.com

 

Artikuj të ngjashëm