Pionerja e televizionit amerikan vdes në moshën 93-vjeçare

By

Barbara Walters, intervistuesja e guximshme dhe prezantuesja e programit që udhëhoqi rrugën si gruaja e parë që u bë një superstar i lajmeve televizive amerikane gjatë një karriere të jashtëzakonshme, ka vdekur në moshën 93-vjeçare.

Walters, e cila krijoi emisionin popullor të grave ABC The View në 1997, vdiq në shtëpinë e saj në New York, tha në një deklaratë Robert Iger, shefi ekzekutiv i prindërve të korporatës ABC, Walt Disney. Rrethanat e vdekjes së saj nuk janë dhënë.

“Barbara ishte një legjendë e vërtetë, një pioniere jo vetëm për gratë në gazetari, por edhe për vetë gazetarinë”, shkroi Iger.

Publicistja e saj, Cindi Berger, tha: “Ajo e jetoi jetën e saj pa asnjë keqardhje. Ajo ishte një pioniere jo vetëm për gazetaret femra, por për të gjitha femrat”.

Walters e krijoi shfaqjen në vitin 1997 “për të mbrojtur zërat e grave” dhe tha se ishte “krenar që ishte pjesë e trashëgimisë së saj”.

Gjatë gati katër dekadave në rrjet, dhe më parë në NBC, intervistat ekskluzive të Walters me sundimtarët, anëtarët e familjes mbretërore dhe artistët i sollën asaj statusin e të famshmes që renditej me të tyren, duke e vendosur atë në krye të trendit në gazetarinë transmetuese që bëri yje të TV, gazetarët dhe solli programet e lajmeve në garë për vlerësime më të larta.

Walters intervistoi një sërë liderësh botërorë, duke përfshirë Fidel Castro, Margaret Thatcher, Muammar Gaddafi, Saddam Hussein dhe çdo president dhe zonjë të parë të SHBA-së që nga Richard dhe Pat Nixon.

Ajo pati intervistën e parë me Rose Kennedy pas vrasjes së djalit të saj, Robertit, si dhe me Princeshën Grace të Monakos dhe Presidentin Richard Nixon. Ajo udhëtoi në Indi me Jacqueline Kennedy, në Kinë me Nixon dhe në Iran për të mbuluar festën gala të shahut.

Ajo fitoi 12 çmime Emmy, 11 prej tyre kur ishte në ABC News, tha rrjeti.

“Nuk e kisha menduar kurrë se do të kisha një jetë të tillë”, tha Walters në një intervistë në Chicago Tribune në vitin 2004. “Kam takuar të gjithë në botë. Ndoshta kam takuar më shumë njerëz, më shumë krerë shtetesh, njerëz më të rëndësishëm, madje pothuajse se çdo president, sepse ata kanë pasur vetëm tetë vjet.”

Kritikët e Walters thanë se ajo bënte shumë shpesh pyetje softball dhe ajo ishte e shtyrë gjatë për një intervistë të vitit 1981 në të cilën ajo pyeti aktoren e Hollivudit Katharine Hepburn se çfarë lloj peme do të donte të ishte.

Walters theksoi se ajo pyeti vetëm sepse Hepburn fillimisht e kishte krahasuar veten me një pemë.

Por ajo dinte të bënte edhe pyetje të vështira. “E pyeta Jelcinin nëse pinte shumë dhe e pyeta Putinin nëse vrau dikë”, tha Walters për New York Times në vitin 2013. Të dy u përgjigjën jo.

Walter filloi karrierën e saj gazetareske në NBC’s The Today Show në 1961 si shkrimtare dhe producente e segmenteve. Ajo filloi të merrte kohë transmetimi me histori artistike – të tilla si një raport mbi qëndrimin e saj njëditor si lepurushe e Playboy – dhe u bë e rregullt në program.

Walters u bë titujt kryesorë në vitin 1976 si spikerja e parë femër e lajmeve në rrjet, përballë Harry Reasoner, me një pagë vjetore të paprecedentë prej 1 milion dollarësh që tërhoqi gulçime dhe kritika – ndërkohë që humbi në zemërim ishin detyrat e saj shtesë që shtriheshin përtej lajmeve.

Reasoner e bëri të qartë përbuzjen e tij për Walters edhe kur ata ishin në transmetim, dhe prezantuesi i emisionit Today Frank McGee e kundërshtoi praninë e saj dhe u përpoq të kufizonte rolin e saj. McGee këmbënguli që ajo të priste që ai të bënte tre pyetje para se të hapte gojën gjatë intervistave me “persona të fuqishëm”.

“Këta dy burra ishin vërtet shumë brutalë me mua dhe nuk ishte e këndshme,” i tha Walters San Francisco Examiner. “Për një kohë të gjatë nuk mund të flisja për atë kohë pa lot në sy. Ishte kaq e tmerrshme të hyje në atë studio çdo ditë ku askush nuk do të fliste me mua.”

New York Times e quajti atë “personalitetin më të njohur televiziv të Amerikës”, por gjithashtu tha se “ajo që ne kujtojmë më shumë nga një intervistë e Barbara Walters është Barbara Walters”.

Për 29 vjet ajo drejtoi një program intervistash para Oscars me të nominuar për çmimin Oscar. Ajo gjithashtu kishte një shfaqje të përvitshme “njerëzit më magjepsës”, por e la atë kur vendosi se ishte e lodhur nga intervistat e njerëzve të famshëm.

“Nuk e prisja kurrë këtë!” Walters tha në 2004, duke marrë parasysh suksesin e saj. “Gjithmonë kam menduar se do të isha shkrimtare për televizion. As që e kisha menduar kurrë se do të isha para një kamere.”

Por ajo ishte e natyrshme në kamera, veçanërisht kur bënte pyetje të njohura.

“Unë nuk kam frikë kur jam duke intervistuar, nuk kam frikë,” tha Walters për Associated Press në 2008.

Artikuj të ngjashëm