“Pa Vend” triumfon në “Sundance Film Festival 2022”

By

Filmi “Pa Vend” i regjisorit Samir Karahoda, ka fituar çmimin e jurisë si filmi më i mirë i shkurtër dokumentar në edicionin e vitit 2022 të Festivalit të Filmit Sundance.

Juria e filmave të shkurtër ishte e përbërë nga Penelope Bartlett, Kevin Jerome Everson, and Blackhorse Lowe.

“Xhiruar dhe montuar me mjeshtëri, dhe ndjeshmëri sfilitëse që e bën atë pothuajse të si film narrativ. ‘Pa vend’, një vëzhgim delikat dhe i saktë i një komuniteti të vendosur që të shkëlqejë në sportin e tyre të dashur pavarësisht mungesës së kushteve elementare dhe vendit ku mund ta ushtrojnë këtë sport, flet fuqishëm për qëndrueshmërinë njerëzore” u shpreh juria me rastin e ndarjes së çmimeve”. /Prive.al

 

Artikuj të ngjashëm