Obama fiton çmimin Emmy për dokumentarin në Netflix

By

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama, fitoi çmimin Emmy të shtunën për rrëfyesin më të mirë për serinë e tij dokumentare ‘Parqet tona të mëdha kombëtare’, në Netflix.

Përveç çmimit Emmy, Obama ka marrë edhe dy çmime Grammy, duke e vënë atë në gjysmë të rrugës për t’u bërë një Egot – dikush me një çmim Emmy, Grammy, Oscar dhe Tony.

Ai bëhet vetëm presidenti i dytë amerikan në histori që fiton një Emmy, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Seriali Netflix shfaq bukurinë natyrore që përfshin pesë kontinente dhe përmban vendndodhje duke përfshirë Patagoninë Kiliane dhe Indonezinë.

Pretendentë të tjerë në kategorinë për rrëfyesin më të mirë përfshinin David Attenborough, Lupita Nyong’o dhe Kareem Abdul-Jabbar.

Pas largimit nga detyra në vitin 2017, ish-presidenti dhe gruaja e tij Michelle krijuan Higher Ground, duke arritur një marrëveshje me Netflix që thuhet se vlente dhjetëra milionë dollarë.

Obama fitoi çmimet Grammy për versionet audio të kujtimeve të tij “The Audacity of Hope” dhe “Dreams from My Father”.

I vetmi president tjetër që fitoi një Emmy ishte Dwight Eisenhower, i cili fitoi një çmim nderi në 1956 për t’u bërë presidenti i parë që drejtoi një konferencë shtypi televizive.

Vetëm 17 persona kanë fituar statusin Egot deri më sot, duke përfshirë Mel Brooks, Ëhoopie Goldberg, Audrey Hepburn dhe Jenifer Hudson.

Artikuj të ngjashëm