Nisni ditën tuaj me këto lëngje të shëndetshme

By

Mund të dëgjoni informacione të ndryshme rreth lëngjeve në përgjithësi. Shtimi i lëngjeve në dietën tuaj tashmë të shëndetshme është një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur menjëherë kaq shumë antioksidantë të fuqishëm. Më poshtë po jap lëngjet kryesore për të nisur mëngjesin tuaj me notën e duhur dhe pse duhet ta shtoni secilën në planin tuaj të ushqimit të mëngjesit.

Lëng selino
Gjëja më e mirë në lidhje me lëngun e selinosë është se është e dobishme për shpëlarjen e mëlçisë tuaj, e cila mund të mbështetet pak nga stilet tona toksike të jetesës. Mbani në mend, lëngu i selinos ofron pak ose aspak kalori, kështu që mënyra më e mirë për ta përdorur është 15 deri në 30 minuta pasi të zgjoheni dhe ta ndiqni menjëherë pas një vakti. Lëng panxhari
Gjëja e parë që mendoj kur mendoj për lëngun e panxharit është ngjyra e mahnitshme. Mendoni për këtë. Nëse është kaq e bukur nga jashtë, imagjinoni sa bukur do të funksionojë nga brenda. Ashtu si lëngu i selinos, ai ndihmon në detoksifikimin e mëlçisë. Në mënyrë të veçantë, panxhari përmban betainë për të rritur funksionimin e mëlçisë. Ky është vetëm një nga përfitimet e mëdha që lëngu i panxharit ka tek ne. Thjesht bëhuni gati të fshini shpejt çdo derdhje, sepse është e çrregullt.

Lëng shalqini
Kur mendoj të ha ose të pi shalqi, menjëherë mendoj se sa freskues është. Kjo eshte e vertetë. Në fakt, është shumë hidratues. Është gjithashtu shumë e lartë në vitaminë C dhe A, e cila jo vetëm që ofron përfitime të mahnitshme të sistemit imunitar, por është e fuqishme, madje edhe për qelizat e lëkurës sonë. Ndërsa një filxhan prej tij përmban vetëm 70 kalori, mbani në mend se mund të rrisë sheqerin në gjak. Nuk ka problem – hani një grusht arra para ose pas dhe do t’i shihni të gjitha përfitimet.

Lëng jeshil
Tradicionalisht, unë do të thosha se lëngu jeshil është më i popullarizuari nga të gjitha lëngjet, sepse është një përzierje e ushqimeve të fuqishme jeshile, të lehta për t’u absorbuar. Megjithatë, ka shumë për të thënë për një lëngje të vetme frutash ose perimesh. Përbërësit mund të ndryshojnë, por lëngjet jeshile zakonisht duken diçka si kjo: lakra jeshile/spinaq, majdanoz, mollë, limon, kastravec dhe selino. Nëse jeni i ri në këtë kombinim, merreni ngadalë. Kur je i ri në të, mund të jetë e vështirë për trupin tonë që të tresë dhe thithë këto shumë lëndë ushqyese menjëherë dhe mund të shkaktojë disa efekte anësore negative. Pasi të mësoheni me të, do t’ju pëlqejnë përfitimet e energjisë, anti-plakjes dhe tretjes.
Shafran i Indisë me karotë portokalli
Përveçse është absolutisht i shijshëm, ky kombinim i fuqishëm është i mahnitshëm për shumë gjëra. E para është mbështetja e imunitetit – nëse jeni duke rënë me diçka, ky kombinim i shpejtë mund të nisë metabolizmin tuaj. Por nuk ndalet me kaq. Shafrani i Indisë është ndoshta erëza ime e preferuar për të luftuar inflamacionin dhe mund ta përdorni menjëherë kur të keni lëng. Është e vështirë për t’u marrë më vete, prandaj rekomandoj ta përzieni me ushqime të tjera të mrekullueshme. Me shtimin e portokallit, duhet të keni parasysh se ky lëng mund të rrisë sheqerin tuaj në gjak (përveç nëse merret në formë të qelqit), kështu që thjesht bashkojeni atë me një yndyrë të shëndetshme.

Xhenxhefil me limon
Është gjithmonë një ide e mirë të kombinoni limonin dhe xhenxhefilin. Të dyja shijet e forta krijojnë një pije të lehtë për t’u shijuar, qoftë çaj apo lëng. Është një shtesë e mahnitshme në rutinën tuaj të mëngjesit për shkak të përfitimeve të tij pastruese dhe të tretjes. Është gjithashtu një tjetër zgjedhje e shkëlqyer anti-inflamatore. Pijeni të ngrohtë ose pije të ftohtë—Unë gjithmonë i drejtohem këtij kombinimi kur ndihem sikur po zbres me diçka për të reduktuar dhimbjen dhe gjithashtu për të forcuar sistemin tim imunitar.

Disa nga më të mirat dhe të preferuarat e mia këtu. Unë personalisht kam përdorur disa prej tyre çdo ditë për një kohë, por jo si zëvendësim të ushqimit tim. Unë i përdor ato përveç ushqimit tim dhe ju inkurajoj të bëni të njëjtën gjë.

Artikuj të ngjashëm