Ndërron jetë në moshën 43-vjeçare ylli i famshëm

By

Billy Miler, aktori fitues i çmimit Emmy Daytime nga “The Young the Restless” dhe “General Hospital”, vdiq të premten në Austin, Teksas. Ai ishte 43 vjeçar.

Menaxheri i Miller konfirmoi lajmin për Variety në një deklaratë të dielën, e cila do të shënonte ditëlindjen e 44-të të aktorit.

“Aktori po luftonte me depresionin maniak kur vdiq”, thuhet në deklaratë.

Miller ka lindur më 17 shtator 1979 dhe është rritur në Grand Prairie, Teksas. Gjatë gjithë fëmijërisë së tij, ai luftoi me koalicionin Tarsal, një gjendje e rrallë që preku kërcin në kyçin e këmbës.

Hyrja e tij në industrinë e argëtimit erdhi kur ai u nënshkrua si model me Wilhelmina, dhe më vonë vazhdoi të luante Richie Novak nga 2007 deri në 2008 në telenovelën “All My Children”. Miller më pas kaloi te “The Young and the Restless” për të marrë rolin e Billy Abbott. 

Roli i Millerit në “The Young and the Restless” i dha atij tre Emmy Daytime, duke përfshirë dy për aktorin e jashtëzakonshëm dytësor në një seri dramatike dhe aktorin kryesor të shquar në një seri dramatike. Ai doli nga sapuni në vitin 2014 dhe iu bashkua “General Hospital”.

Miller luajti rolet e Jason Morgan dhe Drew Cain në “General Hospital”, duke luajtur si një serial i rregullt deri në vitin 2019 dhe më pas iu bashkua “Suits” për pesë episode.

Kreditë e tij shtesë përfshijnë paraqitjet në “NCIS”, “The Rookie”, “Truth Be Told”, “Major Crimes”, “CSI: Crime Scene Investigation”, “Castle” dhe “Enormous”. Ai u shfaq gjithashtu në dramën luftarake të Clint Eastwood të vitit 2014 “American Sniper” dhe në dramën e filmit televiziv “Urban Cowboy” të Craig Brewer 2016, ku luajti Nathalie Kelley.

Artikuj të ngjashëm