Ndahet nga jeta aktorja e njohur (FOTO)

By

Linda Lee Sylvander, e njohur si Linda Haynes gjatë karrierës së saj të aktrimit në vitet ’70 dhe në fillim të viteve ’80, duke përfshirë rolet në Rolling Thunder dhe Brubaker, ka vdekur. Ajo ishte 75 vjeçare.

Aktorja vdiq “në mënyrë paqësore, me familjen e saj pranë” më 17 korrik në Summerville, Karolina e Jugut. Asnjë shkak i vdekjes nuk është dhënë nga familja e saj.

“Si fëmijë i vetëm, i kam pasur frikë këto kohë gjatë gjithë jetës sime”, shkroi djali i saj në Facebook të premten. “Gjej paqen duke ditur që nëna ime ishte në paqe dhe kishte jetën më të bukur këto vitet e fundit së bashku me nipërit e saj, Courtney Sylvander dhe unë. Do të na mungojë pa masë mamaja ime”.

E lindur më 4 nëntor 1947, në Miami, Florida, Haynes bëri debutimin e saj në aktrim si Dr. Anne Barton në Latitude Zero të vitit 1969 . Por rolet e saj më të shquara ishin si Linda Forchet në thrillerin psikologjik të vitit 1977, Rolling Thunder, përballë William Devane dhe Tommy Lee Jones, si dhe Carol në Brubaker të vitit 1980, ku luajtën gjithashtu Robert Redford dhe Morgan Freeman.

 

Gjatë kohës së saj në industri, ajo luajti gjithashtu në Human Experiments, The Drowning Pool, The Nickel Ride dhe Coffy, dhe u shfaq në një sërë shfaqjesh televizive, duke përfshirë This Is the Life, My Three Sons dhe Room 222.

Haynes mbeti një anëtare e përjetshme e “Actor’s Studio”, por në fund ajo u largua nga aktrimi në fillim të viteve ’80 dhe vazhdoi të punojë si sekretare ligjore. Më pas në vitin 2019, ajo u transferua në Karolinën e Jugut për të jetuar me djalin dhe familjen e saj. Ajo shpesh i përshkroi vitet që pasuan si “aty ku e di se bëj pjesë, me të vërtetë shtëpi”.

Ajo ka lënë pas djalin e saj, Gregory, nusën e saj, Courtney Lynn Sylvander, dhe nipërit e saj, James Riley Sylvander dhe Amelia Grace Sylvander.

Artikuj të ngjashëm