Modelja më e vjetër e kopertinës së Vogue është 106-vjeçare!

By

Vogue i ka vënë flakën internetit!

Nëse hasni në numrin e prillit të Vogue Philippines, do të gjeni Apo Whang-Od, një artiste tatuazhesh 106-vjeçare nga Filipinet, duke zbukuruar kopertinën e revistës së modës dhe stilit të jetesës.

The Barrier Breaker: Who is the 106-year-old from Philippines, who became Vogue's oldest-ever cover model?

Me këtë, mambabatok, ose artisti tradicional i tatuazheve Kalinga, është bërë personi më i vjetër që është shfaqur ndonjëherë si modele e kopertinës së Vogue.

Më herët këtë rekord e mbante aktorja Judi Dench, e cila u shfaq si modele e kopertinës për British Vogue në vitin 2020, në moshën 85-vjeçare.

Whang-Od, e njohur gjithashtu si Maria Oggay, është një artiste e famshme filipinase, e njohur për teknikën e saj tradicionale të tatuazhit 1000-vjeçar të tatuazhit me dorë – batok.

Me prejardhje nga Buscalan, një fshat malor rreth 15 orë në veri të Manilës, në provincën Kalinga, ajo konsiderohet më e vjetra e Filipineve dhe e fundit e gjeneratës së saj mambabatok, raportoi CNN.

Në atë kohë, ajo ishte e vetmja grua që praktikonte batok pasi vepra arti ishte e rezervuar për anëtarët meshkuj të fisit të saj, sipas The National News.

Ajo është e para dhe e vetmja femër mambabatok e kohës së saj.

Duke ndarë kopertinën e prillit, Vogue Philippines shkroi në një postim në Twitter të enjten (30 mars): “Apo Maria ‘Whang-Od’ Oggay simbolizon forcën dhe bukurinë e shpirtit filipinas”. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm