Loredana shfaqet e përlotur si shkak i gjendjes shëndetësore

By

Loredana e cila po përgatitet për lansimin e këngës së saj të re, së fundmi ka ndarë një imazh me ndjekësit e saj në Instagram.

Reperja e njohur shfaqet e përlotur dhe shkak për këtë është gjendja shëndetësore si alergjia ndaj polenit.

“Poleni është çmendur këtë vit”, shkruan ajo në imazhin që ka ndarë.

Çfarë saktësisht është alergjia ndaj polenit?

Poleni është një pluhur shumë i imët i prodhuar nga pemët, lulet, barërat dhe barërat e këqija për të fekonduar bimë të tjera të së njëjtës specie. Është gjithashtu një nga shkaqet më të zakonshme të alergjive në botë.

Shumë njerëz kanë një përgjigje të pafavorshme imune kur thithin polen.

Sistemi imunitar normalisht mbron sëmundjen duke mbrojtur trupin kundër ndërhyrësve të dëmshëm, siç janë viruset dhe bakteret.

Tek njerëzit me alergji ndaj polenit, sistemi imunitar gabimisht e identifikon polenin e padëmshëm si një ndërhyrës të rrezikshëm. Sistemi imunitar fillon të prodhojë kimikate duke përfshirë histaminën për të luftuar kundër polenit.

Ky njihet si një reaksion alergjik dhe lloji specifik i polenit që e shkakton atë njihet si alergjen. Reaksioni alergjik çon në simptoma të shumta irrituese, të tilla si teshtitja, hunda e mbytur dhe sytë e përlotur. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm