Largohuni nga këto vese që po plakin lëkurën tuaj

By

Ju mund të keni rutinën tuaj të kujdesit kundër plakjes dhe të kujdeseni për të lëmuar çdo ditë fytyrën tuaj me krem dielli.

Por sipas mjekut të lëkurës, Dr Dev Patel, produktet që përdorni janë “vetëm një pjesë e enigmës”.

Ndonjëherë, gjërat e përditshme që bëni pa menduar, si p.sh. të pini një pije ose të rrisni temperaturën e dushit, mund të shkaktojnë gropa në fytyrën tuaj me kalimin e kohës.

Themeluesi i linjës fituese të çmimeve të kujdesit për lëkurën CellDerma dhe mjeku i avancuar i estetikës në Perfect Skin Solutions, Dr Patel ndau shtatë zakonet që nuk i dinit se po plakin lëkurën tuaj, raporton “The Sun”, transmeton klankosova.tv.

Dushi me avull

Asgjë nuk është më ngushëlluese sesa një dush i nxehtë në fund të ditës ose kur moti është i ftohtë.

Megjithëse mund të ndiheni të qetësuar nga uji i ngrohtë që vërshon mbi ju, Dr Patel thotë se lëkura juaj mund të mos jetë aq e lumtur në planin afatgjatë.

“Uji i nxehtë mund të shkaktojë inflamacion në sipërfaqen e lëkurës, duke rezultuar në humbjen e lagështirës”, shpjegoi mjeku i lëkurës.

“Mendoni kur kaloni shumë gjatë në dush: gishtat tuaj rrudhosen, lëkura juaj bëhet e thatë dhe trupi juaj ka nevojë për një hidratues thellësisht hidratues”.

Fërkimi i syve

Fërkimi i syve është i ndaluar nëse doni të shmangni shkaktimin e rrudhave, këshilloi Dr Patel. Dëshira për t’i fërkuar sytë mund të “ushtrojë shumë presion dhe tension në sytë tanë dhe ta bëjë lëkurën të brishtë me kalimin e kohës”, vuri në dukje praktikuesi i estetikës.

Mbi-pastrimi

Është padyshim e rëndësishme të lani grimin, kremin kundër diellit dhe njollat nga fytyra në fund të ditës. Por pastrimi më shumë se dy herë në ditë mund ta lë lëkurën tuaj pa vajrat natyralë që e mbajnë atë të hidratuar dhe të butë.

Harrimi i syzave 

“Syzet e diellit nuk janë thjesht një deklaratë e modës; ato luajnë një rol vendimtar në mbrojtjen e syve tuaj nga rrezet e dëmshme UV të diellit”, tha mjeku i lëkurës.

Mos vënia e tyre në një ditë me diell mund të çojë në “rrudha, njolla të moshës dhe humbje të elasticitetit të lëkurës” me kalimin e kohës, sipas Dr Patel.

Shikimi në telefonin tuaj

Ju ndoshta e merrni telefonin tuaj disa herë në ditë, por mund të mos e kuptoni se po krijoni rrudha në qafë duke e shikuar telefonin në pozicionin poshtë.

“Koha e tepërt para ekranit, me kokat tona të përkulura dhe qafën e përkulur përpara, mund të çojë në një fenomen të njohur si ‘qafë teknologjike’”, paralajmëroi Dr Patel.

Fjetja në anën tuaj të preferuar

Ju ndoshta keni një pozicion të preferuar të gjumit që e merrni sapo të ngjiteni në shtrat. Por nëse kjo përfshin gjumin në krah ose në bark, ky mund të jetë një lajm i keq për lëkurën tuaj, sipas Dr Patel.

“Ka të ngjarë që fytyra juaj të jetë e shtypur për jastëku, i cili mund të tërhiqet në fytyrën tuaj dhe të kontribuojë në rënien e lëkurës”, shpjegoi ai.

Ai këshillon që të përpiqeni të stërviteni të flini në shpinë dhe të investoni në një këllëf jastëku prej mëndafshi ose saten nëse mundeni, për të zvogëluar fërkimin në lëkurën tuaj.

Pirja me pipëz

Sipas Dr Patel: “Ndërsa konsumimi i disa pijeve me pipëz nuk ka gjasa të shkaktojë rrudha të përhershme, në ditët e sotme shishet tona të ujit kanë pipëza të ngjitura në to dhe ne jemi të inkurajuar të përdorim pipëza të ripërdorshme si një opsion ekologjik”.

“Rrudhja e përditshme, e përsëritur e buzëve mund të bëjë që rrudhat rreth gojës suaj të bëhen më të theksuara – qofshin këto linja të qeshurës, buzëve apo linjave të marionetës”.

Ky bëhet më problem teksa plakemi, pasi nivelet më të ulëta të kolagjenit dobësojnë lëkurën tonë.

Artikuj të ngjashëm