Kur askush s’e kalonte kufirin! Ja cila këngëtare nga Shqipëria performonte në Kosovë

By

Kushdo që e ka jetuar rininë në vitet e 90-ta, e di se sa e vështirë ka qenë që të komunikoje me bashkëkombësit nga Shqipëria.

Kosovën e Shqipërinë i ndanin sistemet politike, me ideologji diktatoriale e komuniste dhe njerëzit s’ishin në gjende që të ndanin në mes vete as artin, e lëre më gjëra të tjera.

Mirëpo është një këngëtare që edhe aso kohe ka gjetur rrugë drejt Kosovës dhe ajo është Irma Libohova.

Në një intervistë të rrallë për Prive, ajo ka thënë se edhe në vitit e 90-ta ia kishte dalë të vinte në Kosovë për të kënduar dhe ishte ndër të parët emra shqiptarë që kishin mundur të vinin në Kosovë gjatë asaj periudhe të vështirë politike. /Prive.al

Dëgjojeni rrëfimin e saj të plotë në linkun më poshtë:

Artikuj të ngjashëm