Këto modele flokësh janë thjesht shumë të dala mode

By

Flokët janë një aspekt kaq i rëndësishëm i stilit dhe vetë-shprehjes sonë. Në vitet 1920, gjithçka kishte të bënte me bomba të shkurtra dhe të hijshme. Vitet 1950 panë një bollëk kaçurrelash dramatike dhe në vitet 1980, flokët e çrregullt dhe të mëdhenj ishin të gjithë bujë. Ashtu si me çdo gjë në industrinë e modës dhe bukurisë, tendencat e flokëve gjithashtu ndryshojnë vazhdimisht, dhe ajo që ishte e njohur disa vite më parë priret të mos jetë e njohur sot.

Megjithatë, nuk ka të bëjë vetëm me ndjekjen e tendencave më të fundit; ka të bëjë gjithashtu me gjetjen e një modeli flokësh që i përshtatet personalitetit, formës së fytyrës dhe mënyrës së jetesës. Edhe pse modeli i flokëve mund të krijojë ose prishë pamjen, të qëndrosh besnike ndaj vetes është gjithmonë e rëndësishme. Nëse keni një model flokësh që ju pëlqen, por aktualisht nuk është në modë, mos lejoni që kjo t’ju ndalojë ta tundni atë. Megjithatë, nëse jeni në treg për një model flokësh të ri, këto janë disa trende të flokëve që ndoshta duhet t’i shmangni.

Flokë tepër të gjatë

A woman with long hair

Flokët ultra të gjatë janë të njohur për vite me radhë, por me rritjen e popullaritetit të pamjes natyrale, flokët që kalojnë belin tuaj ndoshta kanë nevojë për një prerje të mirë. Përveçse janë të vështira për t’u mirëmbajtur, flokët shumë të gjatë mund të çojnë edhe në çarje dhe thyerje, duke i bërë ato të duken të pashëndetshme.

Balluket klasike

A woman with curtain bangs

Para se të tërhiqeni – nuk po themi se balluket janë jashtë modës; Gjithçka që po themi është se një version më i çrregullt dhe më i kombinuar i ballukeve është ajo që duhet të kërkoni. Kjo do të thotë që balluket tuaja duhet të përzihen pa të meta në pjesën tjetër të flokëve, gjë që arrihet lehtësisht me një prerje flokësh.

Flokë ngjyrë bakri

A woman with red hair

Flokët prej bakri kanë qenë shumë të popullarizuar në dy vitet e fundit, dhe ndonëse nuk e shohim askund këtë trend, ka një ngjyrë tjetër që po merr dalëngadalë. Cherry Coke, e cila është një ton kafe e ngrohtë dhe e shijshme me nuanca të kuqe, është një zgjedhje popullore e ngjyrës së flokëve për vitin 2023.

Kaçurrela perfekte

A woman with tight curls

Flokët e vitit 2023 kanë të bëjnë me përqafimin e strukturës natyrale të flokëve tuaj, kjo është arsyeja pse ju gjithmonë dëshironi që kaçurrelat tuaja të duken sa më natyrale. Kjo do të thotë se pavarësisht nga teknika e kaçurrelave që përdorni, duhet t’i ndani kaçurrelat dhe ndonjëherë edhe t’i krihni ato.

Ngjyra njëdimensionale e flokëve

A woman with brown hair

Tonalitetet janë vërtet të përjetshme dhe një mënyrë e thjeshtë për t’i shtuar një strukturë dhe dimension flokëve tuaj. Flokët njëdimensionale mund të duken të sheshtë dhe të shurdhër, kjo është arsyeja pse kombinimi i tonaliteteve të ndryshme për të krijuar thellësi është një mënyrë e thjeshtë për t’i pasur flokët më voluminoz dhe të harlisur. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm