Këto janë momentet kryesore të shfaqjes së pjesës së parë të “Super Bowl”

By

Fansat ishin të mahnitur për një nga shfaqjet më të pritura të pjesës së parë të “Super Bowl” me performancat e yjeve më të mëdha të hip-hopit në botë, Kendrick Lamar, Eminem, Dr Dre, Snoop Dogg dhe Mary J Blige.

“Super Bowl 2022” u zhvillua më 13 shkurt në stadiumin SoFi në LA, me Los Angeles Rams duke u përballur me Cincinnati Bengals. Është hera e parë që “Super Bowl” një nga ngjarjet më të mëdha sportive të vitit në SHBA do të kthehet në zonën e Los Angeles, shkruan The Independent.

Dre, Snoop Dogg, Eminem, Blige dhe Lamar iu bashkuan listës së muzikantëve të famshëm që kanë përformuar gjatë shfaqjeve të pjesës së parë të “Super Bowl”, gjithashtu dhe Beyoncé, Madonna, Coldplay, Katy Perry, U2, Lady Gaga, Michael Jackson, Jennifer Lopez dhe Shakira.

Këtu janë pikat më kryesore  nga shfaqja e pjesës së parë  të Super Bowl:

Një performancë surprizë nga 50 Cent

Si zakonisht, shfaqjet surprizë u mbajtën të fshehta deri në momentin e fundit. Një 50 Cent paksa pa frymë ishte ylli i ftuar i këtij viti, duke u shfaqur pasi Dr Dre dhe Snoop Dogg hapën shfaqjen me “Still Dre” dhe “California Love”. Fiddy performoi “In Da Club” ndërsa ishte i rrethuar nga kërcimtarë të bukur, gjë që ndoshta shpjegon pse ai dukej mjaft i hutuar në pjesën më të madhe të tij.

Eminem gjunjëzohet pas “Lose Yourself”

Reperi i hitit “Lose Yourself” kundërshtoi udhëzimet e përfolura nga NFL për të mbajtur politikën jashtë shfaqjes së pjesës së parë, duke u gjunjëzuar në fund të performancës së tij për një minutë. Eminem me sa duket kishte përmendur idenë e gjunjëzimit përpara performancës së tij, por organizatorët e Super Bowl i kishin kërkuar të shmangte një gjë të tillë. Forma e protestës me gjunjëzim u soll nga Colin Kaepernick, i cili fillimisht filloi të ulet në heshtje në stola gjatë himnit kombëtar, në fillimin e sezonit 2016 më 26 gusht.

Ndërsa shumë e lavdëruan Eminem për këtë, të tjerë vunë në dukje se si Kaepernick, një zezak, vazhdon të jetë në listën e zezë për protestat e tij kundër padrejtësisë racore, ndërsa Eminem, i cili është i bardhë, ishte në gjendje të gjunjëzohej sot (14 shkurt) në të njëjtën kohë.

Anderson .Paak luan në bateri

Anderson .Paak, i njohur si reper mund të shihej dukej luajtur në bateri gjatë performancës së Eminem të “Lose Yourself”.

Kendrick Lamar performancë me deklaratën politike

Përpara “Super Bowl”, dolën raporte të përhapura se titullarët Dr Dre, Kendrick Lamar, Eminem, Mary J Blige dhe Snoop Dogg po censuroheshin shumë për të bërë ndonjë deklaratë politike.

Sipas New York Post, Dre u ndje “i censuruar në mënyrë të neveritshme” nga drejtuesit që nuk donin që performanca të bëhej një “moment lufte kulturore përçarëse”.

Artikuj të ngjashëm