Këta janë të famshmit që janë në ‘listën e zezë’ të Ferrari-t

By

Ferrari nuk njihet saktësisht për tolerancë të jashtëzakonshëm ndaj klientit. Në fakt, është krejt e kundërta.

Mbi të gjitha, Ferrari kohët e fundit e ndaloi Justin Bieber të blinte makinat e tij për një arsye jashtëzakonisht të vogël. Le të shohim se cilat figura të tjera të famshme janë vendosur në listën e zezë të kompanisë.

Tyga ka një histori që Ferrari nuk e pëlqen

Tyga Just Bought a Ferrari LaFerrari

Sipas Hotcars, reperi Tyga ka pak histori të diskutueshme me makinat. Jo vetëm Ferrari. Dyshohet se ai nuk është i panjohur për marrjen me qira të një automjeti dhe më pas dështimin për të bërë pagesat, duke çuar në konfiskimin e makinave.

Një nga ato automjete ndodh të jetë një Ferrari 458 i vitit 2012. Për sa i përket gjërave që Ferrari nuk i pëlqen, mospagimi i një automjeti duket si një nga arsyet më të drejta për të ndaluar një person të blejë makina. Kjo duket relativisht e merituar.

Mirë se vini në listën e zezë të Ferrarit, Tyga!

Deadmau5 dhe Ferrari i tij

Deadmau5 Receives Cease-and-Desist From Ferrari, Sadly Unwraps Nyan Cat  'Purrari' | HuffPost News

Kur bëhet fjalë për sjelljen e Ferrarit për sa i përket njerëzve që modifikojnë makinat e tyre, historia Deadmau5 ka të ngjarë të jetë e para që të vjen në mendje.

Artisti EDM modifikoi Ferrari 458 si një homazh për meme-në ikonike të internetit të fillimit të viteve 2000, Nyan Cat. Deadmau5 e kishte të mbështjellë makinën me një veshje gjigante Nyan Cat. Ndërsa Ferrari ka të ngjarë të mos ishte një adhurues i kësaj në radhë të parë, Deadmau5 me të vërtetë e kaloi kufirin e kompanisë kur ai bëri logo dhe dysheme me porosi. Në vend të kalit ikonik të Ferrarit, 458-ja e tij kishte logo mace që kërcente.

Ferrari e futi në listën e zezë për këtë incident. Përveç kësaj, ata i dërguan atij një ndërprerje dhe ndalim për logot e parodisë.

Bill Ceno nuk i intereson se çfarë mendon Ferrari për të

Bill Ceno's 1985 Ferrari 288 GTO - Sports Car Digest - The Sports, Racing  and Vintage Car Journal

Bill Ceno është një dizajner i uebsajteve me pasion për supermakinat. Ai madje ka një koleksion të disa prej Ferrari-ve më të rrallë atje. Midis tyre janë Ferrari F50 dhe Ferrari Enzo.

Megjithatë, Ceno bleu të gjithë Ferrarin e tij të dorës së dytë. Pra, kur ai aplikoi për të blerë LaFerrari Aperta, atij iu mohua mundësia.

Nëse kjo nuk i zhyti gozhdën e fundit në arkivolin e tij me Ferrarin, Ceno deklaroi se ai do të vazhdojë të blejë Ferrari, por preferon t’i blejë ato të dorës së dytë për të shmangur të gjithë politikën e panevojshme me tregtarët e Ferrarit.

Chris Harris shkroi një artikull që Ferrari-t nuk i pëlqeu

Top Gear Presenter Chris Harris Is Selling His Ferrari 512 TR

Chris Harris duket si lloji i saktë i personit që do të mendonit se Ferrari do të donte ta kishte në listën e tij VIP. Ai është një gazetar i jashtëzakonshëm i automobilave dhe aktualisht prezantues i serialit hit të BBC-së Top Gear.

Sidoqoftë, Harris dikur shkroi një artikull duke akuzuar Ferrarin se i bën makinat e tij testuese shumë më të rafinuara se makinat e klientëve të tij për të marrë një vlerësim më të mirë nga kritikët. Sigurisht, Ferrari e futi në listën e zezë sepse komentet e tij ofenduan drejtuesit e markës.

Si rezultat, Harris nuk ka të ngjarë të marrë një telefonatë për mundësinë për të blerë një Ferrari së shpejti.

Pra, në fund të fundit, nëse jeni një multimilioner me një koleksion Ferrari dhe dëshironi të jeni në listën VIP, ka disa hapa që mund të ndërmerrni. Thuaj vetëm fjalë të mira për Ferrarin.

Megjithatë, më e rëndësishmja, mos e personalizoni, mos u shfaqni ose mos bëni ndonjë gjë argëtuese në makinën tuaj të shtrenjtë që keni blerë dhe zotëruar. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm